A várandósság és a szülés alatt a tested hihetetlen változásokon megy keresztül, teljesen átalakul. Vannak olyan változások, amelyek egészen szembetűnőek, és vannak olyanok is, amelyek nem láthatók. Nem mindenkinél egyformán, de a hüvelyen a szülés miatt, és hatására több változás is észrevehető.
Nagyon sok nő félelemmel tekint a szülés utáni életére. Tudják, hogy a hüvely soha nem lesz már ugyanolyan, mint azelőtt, bár idővel megközelíti a szülés előtti állapotát. Lássuk, milyen intim változásokra számíthatsz, miután megszületett a kisbabád.
A hüvely szárazabb lehet
Ez az állapot akkor is előfordulhat, ha nem hüvelyi úton, hanem császármetszéssel adtál életet a gyermekednek. Ha szoptatsz, szinte biztos, hogy a hüvelyszárazsággal szembe kell nézned. A szoptatás idején az ösztrogénszint csökken, így a hüvely szárazabb lehet. Nem kell megijedni, ez nem végleges probléma, általában hamar rendeződik a helyzet, mihelyt a babád nem szopizik tovább. Addig azonban ez az állapot nem túl kellemes, mivel nem könnyíti meg az amúgy is nehézkes szexuális életet. A legokosabb, ha szex közben síkosítót használtok. Ha a probléma súlyos és hosszan tartó, érdemes felkeresni a nőgyógyász szakorvost.
Kitágul
A szülés következményeképp a medencefenék alsó tartóizmai meglazulnak. Ez elkerülhetetlen hüvelyi szülésnél, hiszen az újszülött sokkal nagyobb, mint a hüvely, így annak ki kell tágulnia, hogy átférhessen rajta a baba. A tágabb hüvely lassan áll vissza az eredetihez közelítő méretére, ez akár egy évig is eltarthat. Ez persze sok mindentől függ. Előfordulhat, hogy gyorsan jön a baba, kevesebb ideig tart a vajúdás, a baba nem olyan nagy, így a változás is kisebb. Pihenj sokat, gyakorold a Kegel-gyakorlatokat, az intimtornát. Ezekkel segítheted a hüvely regenerálódását.
Fájdalmat érezhetsz
Akárhogy is, de még a könnyű szülés is nyomot hagy a hüvelyen. Sérüléseket okozhat, ahogy a baba átnyomakodik rajta. A szülést követően – amíg te a kisbabádra figyelsz – az orvos és a segítői helyrehozzák a hüvelyi sérüléseket, összevarrják a sebeket, ha szükséges, akkor a gátmetszés helyét is ellátják. Ennek ellenére érezhetsz kellemetlen fájdalmat, hiszen mégiscsak varratok, hegek vannak a hüvelyben. Ilyenkor javasolt kerülni a szexuális érintkezést, amíg a varratokat eltávolítják (4-6 hét), és a fájdalom elmúlik.
Gyermekágyi vérzést tapasztalsz
Szülés után testfolyadékkal keveredett vér távozik a hüvelyből, amit gyermekágyi vérzésnek hívunk. Ez általában a hathetes kontrollvizsgálatig elmúlik. Ha erős fájdalmat érzel, viszketést tapasztalsz, fordulj orvoshoz!
A hüvely külső részének színe megváltozik
A várandósság és a szülés olyan hormonális változásokkal jár, amelyek sok mindenre hatnak a testünkben. A hüvely külső részének a színe részben ezen változások miatt sötétebb lesz. Ugyanakkor a szülést kísérő beavatkozások, hegek is ezt okozzák. Teljesen természetes, és idővel világosabb lehet, de sosem lesz olyan, mint a szülés előtt.
A szülés komoly változásokat okoz, de ezek mind-mind teljesen természetesek, nem kell aggódnod miattuk. A hüvely viszonylag gyorsan képes visszanyerni szinte teljesen a régi alakját, nem befolyásolják a változások tehát a szexuális életet, vagy bármilyen más élettani folyamatot. Légy hát nagyon boldog, hogy édesanya lehetsz, és ne tarts attól, hogy az intim változások felboríthatják a párkapcsolatod.
Tarjáni Rita