Nemrég a kislányom megkérdezte, hogy mi a petesejt. Kilenc éves, és minden érdekli. Elmeséltem hát, hogy mi, lányok sok kis petesejttel a petefészkeinben jövünk a világra, és ahogy idősödünk, ezek száma változik. Lássuk ezt az egészet egy kicsit közelebbről.
ÚJSZÜLÖTTKOR
A kislányoknak már születésükkor a petefészkeikben lapul minden petesejt, újak nem fejlődnek ki már életük folyamán. Az anyaméhben fejlődő magzatnak úgy 6 millió petesejtje van, ám a születésig ezek száma lecsökken 1-2 millióra.
TINÉDZSERKOR
A petesejtek száma erre az életkorra drasztikusan lecsökken. A számuk már a félmilliót sem éri el, csupán 400 ezer körül van. A többi petesejt egyszerűen elpusztul, megsemmisül – minden hónapban nagyjából 10-11 ezer. Amint elkezdődik a menstruáció, havonta csak 1000 az elvesztett, éretlen petesejtek száma. Igazán senki sem tudja, mi okozza ezt, de abban a kutatók, orvosok, tudósok egyetértenek, hogy nem a hormonok befolyásolják (így a hormonális fogamzásgátlóknak sincs hozzá közük), de nem is a mindennapi általános egészségi állapot.
FELNŐTTKOR
35 éves kor felett már csak úgy 22-25 ezer petesejtje van egy nőnek, és innentől már nemcsak a számuk csökken, hanem a minőségük is romlik. 40 éves kor után már egyre kevesebb és egyre rosszabb minőségű petesejtek állnak rendelkezésre a petefészkekben. Ilyenkor egyre lassul az ösztrogén termelődése, majd le is áll. Ekkor köszönt be a változókor, vagyis a menopauza.
VAN IDEÁLIS KOR ARRA, HOGY ÉDESANYA LEGYÉL?
Az emberi szervezet kora sokkal többet számít a reprodukció kapcsán, mint gondolnád. Természetes, hogy huszonévesen is máshogy funkcionál minden, mint 30 vagy 40 éves kor körül.
Ha csak azt vesszük alapul, hogy biológiailag mikor a legalkalmasabb gyermeket vállalni, akkor a nők 25-30 éves koruk között a legtermékenyebbek. A petesejtjeink ebben az időszakban érik el a minőségi csúcspontjukat. A babavárás megviseli a szervezetet, ám ebben az időszakban kell a legkevésbé számítani erre. A születési rendellenességek előfordulásának kockázata is ebben az életkorban a legalacsonyabb, és a vetélés valószínűsége is ilyenkor a legkisebb.
Ám a mai világban a nők inkább később, 30 éves koruk felett vállalnak gyermeket. Eddig az életkorig a párok igyekeznek megteremteni a családalapításhoz szükséges hátteret, sőt, vannak, akik nem találják meg az ideális társat, akivel érdemes gyereket vállalni.
35 év felett már erősen lecsökken a petesejtek mennyisége, és a teherbeesés esélye is lecsökken 80% alá. 40 felett gyakrabban fordulhatnak elő a babánál kromoszomális problémák, és sajnos a vetélés is gyakoribb.
Kovács-Hain Zsuzsa