A hozzátáplálás az egyik olyan dolog, amelytől minden anyuka tart egy kicsit. sok helyen sokfélét hallani róla, már azt sem tudod, kinek higgy. Itt is, mint oly sok mindenben, a babád igényeihez kell igazodnod, mindezt úgy, hogy figyelembe veszed, hogy elegendő legyen az életkorának megfelelő, létfontosságú vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-bevitel.
Ahogy növekszik a kisbabád, egyre nagyobb lesz a tápanyagigénye is. Először 6 hónapos korban figyelhetsz meg egy nagyobb kiugrást ezen a téren. Ekkor ugyanis a kicsi már igényli, hogy ne csak és kizárólag anyatejet kapjon, hanem becsatlakozzanak az étrendbe a szilárd táplálékok is. Nem mindegy azonban, hogy ezek milyen sorrendben követik egymást, hogyan vezeted be őket kisbabád étrendjébe.
Az első néhány alkalommal ne számíts óriási eredményre, hiszen a kisbaba még csak ismerkedik a szilárdabb állagú ételekkel.
Ezért nagyon fontos a hozzátáplálás
Azért van szüksége babádnak az anyatejen kívül másra is, mert ki kell egészítenie az anyatejjel szerzett energiát az életkorának megfelelően. Természetesen az első időszakban a döntő még mindig az anyatej, csak kiegészítésként jönnek az étrendbe olyan ételek, amelyek segítik a baba fejlődését és új ízekkel ismertetik meg őt.
Előfordulhat, hogy a kicsi nehezen fogadja el az idegen táplálékot, az új ízeket vagy a kanalat. A lényeg, hogy ne aggódd túl a dolgot. Minden nap próbálkozz újra és újra. Lehet szünetet is tartani, nem köt semmi. Ha úgy látod, hogy a babád jobban kívánja az anyatejet, akkor várj néhány napot, és csak utána próbálkozz újra.
Ha a babád tápszeres
Ebben az esetben is érdemes kivárni a 6 hónapos kort, de akár a betöltött 4 hónapos kisbabánál már lehet próbálkozni. Erről feltétlenül konzultálj a gyermekorvossal, ugyanis ez speciális helyzet amiatt, hogy a baba emésztőrendszere még nem teljesen érett, pontosan tudnod kell, hogy mit adhatsz neki, és mit nem. Lehet, hogy az orvos inkább azt javasolja majd, hogy váltsatok tápszert, mert a jelenleginél több tápanyagra van szüksége a gyermekednek. Ha a tápszer mellett szépen gyarapszik a súlya, akkor ráérsz a betöltött 6 hónapos koráig várni a hozzátáplálással. Ám 7 hónapos kor előtt azért fokozatosan be kell vezetni a szilárd ételeket.
A helyes sorrend
A világ minden táján – kultúrától és lehetőségektől függően – megvan az a sorrend, amit elfogadnak a csecsemők hozzátáplálásával kapcsolatban (pl. Japánban első étel a rizs, amit egy baba kóstol).
Ha a babád kizárólag anyatejet kapott élete első 6 hónapjában, akkor a WHO javaslata az, hogy akkor kezdd a hozzátáplálást, ha a kicsi már betöltötte a féléves életkort. Ez azokra a babákra is vonatkozik, akik tápszeres táplálást kaptak, hiszen az ő emésztőrendszerük is ekkor válik éretté az új ízekre. Tudnod kell, hogy a te kisbabád nem pont abban az ütemben fejlődik, mint a szomszéd kislány vagy az unokatestvéred kisfia. Minden gyermek más és más, ezért a táplálás esetében is fókuszban kell ezt tartanod. Mindent az ő igényei szerint tegyél, ne úgy, ahogy mások teszik az ő kisbabájukkal. Mielőtt elkezdenéd a hozzátáplálást, beszélj a védőnőddel és a gyermekorvossal is. Fontos, hogy a családban van-e ételallergiás. Amennyiben igen, úgy előfordulhat, hogy még várnod kell a kezdéssel egy kicsit. A gyermekorvos és a védőnő segíteni fognak a helyes időpont kiválasztásában. Figyeld a gyermekedet, ő is jelezni fogja, ha már felkészült. Biztos jelnek tekintheted azt, ha már biztonságosan, stabilan ül, a feje nem bicsaklik semerre, ügyesen megtartja. Ugyanígy egy jelzés az is, ha a kis kezeivel fel tud venni kisebb darabkákat a tányérról, asztalról, és azt a szájába tudja tenni.
Az első kanalak
Az első alkalomra bizonyára nagyon készülsz már, és várod, hogyan reagál majd a pici az első új ízre. Lehet, hogy csalódni fogsz, előfordulhat, hogy kapásból visszaköpi, vagy grimaszokat vág majd, esetleg ki sem nyitja a száját. Bizonyára az édes íz jön be neki elsőre, kevésbé fogja szeretni a zöldségeket. A kulcs a fokozatosságban rejlik. Egy-egy újdonságot kóstoltass vele, próbálkozzatok akár egy teljes hétig is, mielőtt mást adnál neki. Nem kell elsietni semmit, hiszen minden út ugyanoda vezet: a gyermeked ott ül majd veletek a családi asztalnál, és egyedül vágja össze magának az ételt. Haladj csak fokozatosan, először csak egy szoptatást válts ki szilárd étellel, ebben is érdemes az ő ütemét követned. Légy nagyon türelmes, mert ez az időszak igencsak idegőrlő lehet számodra.
Először mit?
Fejtörést okozhat, hogy mi legyen az, amivel először megkínálod az eddig csak anyatejet/tápszert fogyasztó gyermeked. Keverhetsz a lefejt anyatejbe, illetve az elkészített tápszerbe gluténmentes gabonaféléket (kizárólag a korának megfelelőeket). Sok keményítőt tartalmaznak, energiát adnak. Ezek mellett jöhetnek az édes gyümölcsök: pl. alma, körte, banán, barack. És persze a finom, tápanyag-dús zöldségek: pl. répa, cukkini, burgonya.
Turmixold le a babád első falatjait, legjobb, ha te magad készíted neki só és hozzáadott cukor nélkül.
És a folytatás?
A főtt húsok és a sonka jó választás, de a füstölt termékeket még kerülni kell. Válassz halat is az étrendbe, de nem panírozva, illetve jöhet még a tojássárgája. A lényeg az, hogy ha már szépen eszi a gyümölcsöket, zöldségeket pürék formájában, akkor egy-egy zöldséghez, gyümölcshöz keverhetsz 1-2 teáskanál mennyiségű húsfélét. Az imádott anyatej/tápszer most is nagyon fontos, hiszen nélkülözhetetlen tápanyagok forrása. A babádnak napi fél liter tejalapú folyadékra van szüksége úgy 3 éves koráig. főzéskor használj hidegen sajtolt olajakat, jó választás a szőlőmagolaj vagy az olívaolaj, amelyeket a megfőtt ételhez adj hozzá, és úgy pépesítsd a babádnak. A fontos omega3 és omega6 zsírsavak ugyanis nélkülözhetetlenek
- Semmit se erőltess! Azzal az ellenkező hatást éred el, mint amit szerettél volna.
- Az első falatok legyenek teljesen homogén állagúak, később már lehet majd egy kicsit darabosabb is az étel.
- A folyadékfogyasztás a gyermekednek is nagyon fontos, de válaszd a tiszta vizet, annál nincs jobb szomjoltó.
- Ne használj sok sót, a cukrot igyekezz kerülni.
- Csak magadra hallgass és figyeld a gyermeked igényeit!
Kovács-Hain Zsuzsa