A kismamák egyik vesszőparipája a várandósság alatti hízás. Ilyenkor a testsúlynövekedés teljesen természetes, ugyanakkor nem mindegy, milyen mértékben emelkedik a kismama súlya. A nagymértékű súlygyarapodás kihathat a mama és a baba egészségére is.
MIÉRT BAJ, HA TÖBB VAGY KEVESEBB A KISMAMA SÚLYA?
Nemcsak a hízás, hanem a fogyás, a súlyvesztés is veszélyes lehet várandósság alatt. A kisbaba kis súllyal jöhet világra, ami más problémákat is rejthet magában, fennáll a vetélés kockázata is. A nagyobb testsúllyal rendelkező kismamák babái inkább nagy súlyúak lesznek, de nagyobb a koraszülés és a császármetszés valószínűsége is. Az anyánál könnyebben alakul ki a terhességi cukorbetegség, ami rizikófaktor a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában. Esetükben többször fordul elő a terhességalatti magas vérnyomás is.
Azoknak a kismamáknak, akiknek a fogantatás előtt normális a testsúlyuk, illetve a várandósság alatt is egyenletesen gyarapodnak, könnyebb dolguk lehet a szülésnél is, de a várandósságuk is problémamentesebb. Az édesanya súlya minden esetben kihat a méhen belüli fejlődésre. Ha nagyon alacsony, vagy nagyon magas az anya testsúlya, akkor a baba nagyobb eséllyel marad el a fejlődésben. Természetesen egy sovány vagy egy túlsúlyos édesanyának is születhet makkegészséges, normális súlyú babája, de nagyobb a kockázat a problémákra.
MENNYI AZ IDEÁLIS HÍZÁS VÁRANDÓSSÁG ALATT?
Valószínűleg ez az a kérdés, amit minden leendő édesanya feltesz. A válasz az, hogy mindenkinél más az ideális. A kiindulási pont mindenkinél a testtömeg-index, azaz a BMI. Ezt könnyen kiszámolhatod: a kg-ban vett testsúlyodat el kell osztani a méterben vett magasságod négyzetével (pl. egy 65 kg-os anyukának, aki 168 cm magas, így kell számolnia: 65/(1,68)2=23,03 a BMI-je, tehát normális).
Mikor számít normálisnak a BMI?
- 19-nél kevesebb – sovány, alultáplált
- 19-26 – normális
- 27-30 – túlsúlyos
- 30 felett – kórosan elhízott
Minden kismamának a várandóssága elején, a védőnő feljegyzi az induló testsúlyt. Ezután is figyelemmel kíséri a várandós édesanya testsúlyának változását. Az anyai testsúly növekedése nagyon sok részből áll, hiszen a méh, a baba és a méhlepény is folyamatosan növekszik az idő előrehaladtával.
Egy átlagos várandósság alatt számolni kell…
- a baba súlyával – kb. 3000-3200 g
- a méhlepény súlyával – kb. 450-500 g
- a magzatvíz súlyával – kb. 850-900 g
- a méh súlyával – kb. 850-900 g
- a mellek növekedésével – kb. 450-500 g
- az anyai zsírgyarapodással – kb. 2880-3000 g
- az anya testének víztartalmával – kb. 1800-2000 g
- az anya vérének többletével – 1400-1500 g
Így kiszámolhatod, hogy átlagosan 12-13 kg hízás várható a várandósság alatt. Ez teljesen normális, természetes mértékű gyarapodás. A BMI érték alapján a kórosan sovány vagy a kórosan elhízott kategóriába tartozó kismamáknál fontos a nagyon szoros kapcsolattartás mind a védőnővel, mind a szakorvossal és a háziorvossal.
A helyes étrend összeállításában dietetikus is segíthet.
ÍGY ALAKUL AZ EGÉSZSÉGES SÚLYGYARAPODÁS A VÁRANDÓSSÁG ALATT
A kismamák várandósság alatti hízásának üteme igen eltérő lehet. A fentiekben részleteztük, hogy nagyjából mire számíthatsz, de az is lehet, hogy nálad a súlygyarapodás teljesen máshogy alakul.
Amire általánosságban számíthatsz:
Az első trimeszterben, azaz a babavárás 12. hetéig nem túl nagy a súlygyarapodás, hiszen ilyenkor az esetleges rosszullétek miatt akár súlyvesztés is előfordulhat. A második trimeszterrel azonban megindul a gyarapodás, ami a várandósság félidejéig, azaz a 20. hétig átlagosan 3-4 kg, a 30. hétig további 5-6 kg, majd a 36. hétig ismét 3-4 kg. A várandósság utolsó négy hetére az a jellemző, hogy ilyenkor kissé csökken a magzatvíz mennyisége, viszont a kisbabád súlya növekszik. Ezért összességében nem nagyon változik a súlyod. < /p>
A kisbaba növekedése nagyon érdekes. Az első időszakban lassan növekszik a súlya, majd kissé beindul, és a 14. héttől már napi 5 grammal nő. A legtöbbet a 32. és a 34. hét között változik, ilyenkor akár 30-35 grammal is nőhet a súlya naponta.
Egészséges életmóddal, helyes táplálkozással és a megfelelő tápanyagok bevitelével nagyon sokat tehetsz azért, hogy a kisbabád egészséges fejlődése mellett a te egészséged is fókuszban maradjon. Ha a várandósság előtt elkezdesz ügyelni arra, hogy a vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag-beviteled megfelelő legyen, akkor egészségesebb szervezettel vágsz neki a nagy utazásnak, amit egy várandósság jelent. A 9 hónap alatt is fokozottan figyelj arra, hogy minél jobb minőségű tápanyagokkal lásd el a szervezeted. A szoptatás ideje alatt sem szabad diétázni, hiszen az anyatej mennyisége és minősége függ attól is, hogy hogyan táplálkozol. Ezért nagyon fontos ebben az időszakban is a megfelelő vitaminpótlás, a megnövekedett igényekhez való alkalmazkodás.
Kovács-Hain Zsuzsa