Mindkét gyerekem cumizott. Az egyik miatt saját magam hibáztattam, hiszen én adtam neki cumit (bár ennek megvolt a maga oka), a másik viszont a hüvelykujját találta meg, és nagy vígan szopizta közel hatéves koráig. De vajon kell-e aggódni, ha a gyermeked ezt a szokást veszi fel? Utánajártunk.
MIÉRT KELL A BABÁKNAK A CUMI?
A kérdést úgy is feltehetnénk, hogy miért kell a mamáknak a cumi… Kétségkívül az, ha a nyűgös baba csendben van néha, az megnyugtatja a fáradt anyuka idegeit, de ezen túl természetesen a babánál is nyugtató funkciója van. Ha nyűgös, egyből ott van valami, ami segít. Természetesen csak tőled függ, hogy adsz-e a babádnak cumit. Minden kisbabánál nagyon erős szopási reflex alakul ki még az anyaméhben. Természetesen ott nincs cumi, ezért az ujjukat szopizzák a kicsik. Sokszor még az ultrahang-felvételen is látszik, ahogy kedvenc szokásuknak hódolnak.
Miért lehet jó a cumi?
- Megnyugtatja a babát
- Kis időre ki lehet húzni vele, míg megszoptatod, megeteted
- Segít az orvosnál – hiszen megnyugtatja a kicsit
- Segíthet elaludni
- Könnyű tőle megszabadulni, hiszen csak el kell dobni
- Kutatások szerint a cumi használata csökkentheti a bölcsőhalál kockázatát is.
Miért nem jó a cumi?
- Befolyásolhatja a szoptatást – főleg, ha már korán cumit kap a kisbaba. Ebben az esetben nehezen tanulja meg a helyes emlőszopási technikát.
- Függőséget okozhat – ha hozzászokik, nehezen lehet tőle elvenni, és éjszaka is gyakran felsírhat
- Fogászati problémákat okozhat
MIT TEHETSZ, MIRE FIGYELJ?
Ha a szoptatás már megy, adhatsz cumit a babádnak, ha úgy gondolod, ettől nyugodtabb. Ha szoptatsz, a zavar elkerülése miatt inkább próbáld máshogy, mással megnyugtatni. Sokszor elegendő az is, ha a hátáról a hasára fekteted, vagy ringatod egy kicsit. Ismerd meg, ismerd ki a szokásait, az igényeit. Lehet, hogy azért sír, mert éhes, ilyenkor sem a cumi a megoldás természetesen.
Ha mégis a cumi mellett döntesz, válassz ki egy márkát, ami bejön a babádnak, és ne változtass. A méretre azonban figyelj! A gyártók mindig ráírják a csomagolásra, hogy hány hónapos babának ajánlják az adott cumit. Hagyd, hogy ő döntsön, kell-e neki a cumi. Ne erőltesd! Fontos szabály, hogy ha a cumi szennyezett lesz (pl. leesik a földre), akkor ne úgy akard megtisztítani, hogy beveszed a szádba! Ez még több baktériumot juttat a cumira. Használj tiszta vizet. A leszoktatás nem mindig könnyű, mi is sokszor nekifutottunk a kislányommal. Sok trükkre volt szükségem, és főleg türelemre. Hároméves korában aztán magától szokott le róla.
AZ UJJSZOPÁS, ÉS AMIT TUDNOD KELL RÓLA
Szintén azért kezdenek bele a kisgyermekek a saját ujjuk szopizásába, mert megnyugtatja őket. Nem mellesleg, azonnal kéznél van (szó szerint). A gyermekek csecsemőkorban teljesen ösztönösen találják meg a saját ujjukat. Már az anyaméhben is megfigyelhető ez a szokás. Kisgyermekkorban inkább a feszültség levezetése a cél, ahogy az önnyugtatás is szerepet játszik.
Ne aggódj, ha a gyermeked még kis óvodáskorban az ujját szopja. Ebben a korban még nagyon rugalmas az állkapocs, a fogak nem véglegesek, nem állandóak.
Jó hír, hogy általában minden gyermek megtalálja a módját annak, hogyan nyugtassa meg magát máshogy, ezért többnyire maguktól elhagyják ezt a szokást.
MIKOR LEHET PROBLÉMA?
Általában hatéves kor körül elkezdenek előtörni a gyermekek maradandó fogai. Ha ilyenkor még az ujját szopja a gyermeked, szinte biztos lehetsz benne, hogy később fogszabályozásra lesz szükség. Az ujjszopás befolyásolja a fogak helyzetét, azok előrébb, kicsit döntött helyzetben jönnek elő. Ezt helyre kell hozni később.
MIT TEHETSZ, HOGY GYERMEKED LESZOKJON AZ UJJSZOPÁSRÓL?
Amikor látod, hogy az ujját szopja, szelíden emlékeztesd, hogy inkább ne tegye. Erősítsd mindig pozitívan, segíts, hogy találjon mást, amivel megnyugtathatja magát. Tűzzetek ki célokat, amelyek könnyen elérhetők – például töltsön el a délutánból két órát cumizás nélkül. Ha sikerül, kap valami extra jutalmat, mondjuk kiraktok együtt még egy puzzle-t, vagy eggyel több esti mesét hallhat majd.
Rá kell jönnöd, hogy hogyan vigasztald meg, ha szüksége van rá. Ott kell lenned neki, ha kívánja, mert csak így tudja mellőzni az önnyugtatást.
Egy dolgot ne tégy: Soha ne szégyenítsd meg a gyermeked azért, mert az ujját szopja. Sem családi körben, pláne ne idegenek előtt.
Kovács-Hain Zsuzsa