Egy újszülött babát ellátni nem kis feladat. A kismamának erre fel kell készülnie. A szülés után többnyire kívülről érkezik a segítség a társ, a barátnő, az édesanya képében. Az anyaságra azonban a saját idegrendszered segít felkészülni, mégpedig a várandósságod alatt. Lássuk, mégis hogyan.
Ez történik az agyaddal a várandósság alatt
Az első várandósság minden nő életében hatalmas mérföldkő. No, nemcsak azért, mert megszületik az első gyermek, hanem azért is, mert az agyban óriási változások mennek végbe. A legnagyobb érdekesség, hogy kisebb lesz az agy szürkeállományának mérete, az agy struktúrája és a működése is megváltozik. Fontos tudni ugyanakkor, hogy ezzel nem lesz kisebb a kapacitása, épp ellenkezőleg. Olyan új agyi funkciók lépnek a képbe, amelyek az anyai gondoskodáshoz való affinitást erősítik. Az agy méretcsökkenése nem állandó, fél-egy év után az agyad visszanyeri az eredeti nagyságát. Az új funkcióit viszont megtartja, ami tiszta haszon a továbbiakra nézve.
A koncentrációs készség megváltozik
A várandósság alatt gyakori, hogy az anya koncentrációs készsége változik. A kilenc hónap végéhez közeledve már kevésbé leszel képes koncentrálni, főleg a külső dolgokra. Ilyenkor már befelé figyelsz, minden belső rezdülésnek sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítasz. Ez a módosult tudatállapot lesz abban segítségedre, hogy a külső behatásokat kizárva érzékenyebb lehess, és az előtted álló feladatra tudj figyelni. Ha van már gyermeked, ismerős lehet számodra, hogy a szülőszoba és a gyermekágy időszakából szinte mindenre emlékszel. Fel tudsz idézni beszélgetéseket, hozzád intézett mondatokat, érzed az illatokat, amelyeket akkor éreztél, és könnyedén vissza tudod idézni a hangulatodat is. Ezért van az, hogy nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a kismamák egy-egy megjegyzésnek, amelyek, ha negatívak, mély nyomot hagyhatnak. Ez nehéz, hiszen az édesanya formálódó önbizalma ilyenkor könnyen csorbát szenvedhet.
Valóság és idő – ezeket is másképp érzékeled
A szülés az az esemény, amely nagyon sok mindent befolyásol és megváltoztat. Szülés során a saját magad felett gyakorolt kontroll csökken, megszűnnek a gátlások és a határok. Ez azért van, mert segít abban, hogy mind testileg, mind lelkileg képes legyél a lehető legjobban megnyílni. Szülés közben az agy funkciói beszűkülnek, a jobb agyfélteke működése kerül előtérbe, amely az ösztönös cselekedetek mögött áll.
Feledékeny is lehetsz
A kisbabádra való hangolódás egy olyan folyamat, melynek során sok mindent kizársz a külvilágból, és csak egy irányba koncentrálsz. Feledékenyebb is lehetsz a szokásosnál. Ez is átmeneti állapot, hamarosan minden visszaáll a normál kerékvágásba.
Az agy változásai segítik a kismamát az anyává válásban, a szülői feladatokra való hangolódásban. Támogatják abban, hogy priorizálni tudjon, észrevegye, és kielégítse gyermeke igényeit, és még a vele való kötődést is erősíti. Ezek a változások egyéniek, mindenkinél máshogy alakulnak. Ez az oka annak, hogy a szülés pillanatát mindenki másképp éli meg: vannak, akiknél azonnal kialakul a kötődés, az elválaszthatatlanság érzése, másoknál ez várathat magára. Fontos, hogy sokat pihenj a várandósság alatt és a szülés után is, hogy az agyad kellőképp regenerálódhasson. Kérj nyugodtan segítséget, hiszen nem kell egyedül végigcsinálnod a legnehezebb időszakot.
Tarjáni Rita