A járvány sok negatívummal jár együtt. Be vagyunk zárva most már egy éve. Ez sok mindenre lehetőség is egyben. A karanténban született kisbabák és családjuk például sokkal jobban egymásra tudnak hangolódni.
A járvány okozta bezártságot nem mindenki tudja könnyen kezelni. Kiváltképp nehéz ez akkor, ha várandós vagy, vagy már megszületett a kisbabád. Ezekben az időszakokban ugyanis szükség van a család támogató segítségére. Ez most azonban igencsak nehézkesen oldható meg. Ráadásul kiszámíthatatlannak is tűnik minden, bizonytalanná válhatnak a kismamák.
A BEZÁRTSÁG HÁTRÁNYAI
A hátrányok leginkább a tágabb család számára érzékelhetők. A nagyszülők nem tudnak látogatóba jönni a kicsihez, és a szülőkhöz. Ezáltal a nagymamák és nagypapák úgy érezhetik, kimaradnak a kicsi életének első időszakából. Ettől eltekintve azonban számukra is óriási történés az, hogy immár nem elsősorban szülők, hanem nagyszülők is lettek.
A KÉNYSZERŰ OTTHONLÉT ELŐNYEI
Régen megvolt a friss édesanyáknak az a nyugalmuk, hogy tényleg csak a babájukkal és önmagukkal kellett foglalkozniuk a szülés utáni néhány hétben. A főzést, a többi gyermek körüli teendőket ellátta az apa és a tágabb család. Mára ezek a szokások már nagyrészt eltűntek, ezért a kismamák és a már szült anyukák érezhetik magukat magányosnak is, megélhetik nehézségnek azt, hogy nem találkozhatnak most a tágabb család tagjaival. Ám ez a kényszerű otthonlét sok-sok pozitívummal is jár jelenleg. Nincsenek ugyanis zavaró külső hatások. A szűk család, azaz az édesanya, az újszülött kisbaba, az apa és a nagyobb gyermekek (ha vannak), zavartalanul tudnak egymással foglalkozni, egymásra tudnak hangolódni.
Anna barátnőm most szült három hete. „Nagyon nehezen éltem meg a kórházi időszakot. Mivel egy hónappal a szülés előtt pozitív lett a koronavírus-tesztem, folyton csak aggódtam, hogy mi lesz a kisbabámmal” – meséli. „Megnyugtattak, hogy a babára nincs negatív hatással az anya betegsége, így ez egy kis könnyebbség volt a szülés előtt. A karanténom lejárta után negatív lett a tesztem, és Lili már úgy született, hogy nem voltam víruspozitív. Rengeteget gondolkodtam azon, hogy mi lesz velem anyukám nélkül otthon az első időszakban. Mondanom sem kell, hogy rengeteget stresszeltem ezen. El sem tudtam képzelni, hogy fogok boldogulni, és vajon elegek leszünk-e a férjemmel. Az első tapasztalataim pozitívak. Lili sokat sír ugyan, de szoptatáskor megnyugszik, és ez nekem is nagyon sok jó pillanatot okoz. Sokat vagyunk együtt hárman, ami még jobban összehozta a családunkat. Persze csetlünk-botlunk, sokat hibázunk, de mégis azt kell mondanom, hogy fantasztikus volt az első három hét.”
Az egész család boldog, ha új élet érkezik. Ezzel számukra is új fejezet nyílik. Éppen ezért jó, ha a család minden tagja egyfajta védelemként, a család összecsiszolódásának időszakaként éli meg a jelenlegi helyzetet. A gyors informatikai fejlődésnek köszönhetően pedig már nem egy program és alkalmazás létezik, amivel folyamatos kapcsolatot lehet tartani a nagyszülőkkel és a tágabb családdal.
Egyszer pedig minden rossznak vége szakad, hogy átvehesse a helyét a felhőtlen öröm, a sok-sok ölelés, a nevetés és a családi ünneplés…
Komáromi Csenge