Ma már sokaknak fontos, hogy a családalapítás előtt megfelelő egzisztenciát teremtsenek, tanuljanak, utazzanak, éljenek egy kicsit, és persze megtalálják a megfelelő párt. A babavállalás ideje kitolódott, és egyre többen várják első gyermeküket 30 éves koruk felett. Ebben az életszakaszban talán még fontosabb, hogy az anyai szervezet a lehető legjobb egészségi állapotban legyen. Lássuk, mire figyelj, ha 30 fölött szeretnél gyermeket vállalni!
A KSH adatai szerint a ’90-es években hazánkban általában még huszonévesen szültek a nők, az átlagos életkor 23 év volt. 2022-re azonban ez az életkori átlag már 29,17 volt, vagyis sokkal közelebb került a 30-hoz.
Az életkori eltolódás akár természetes is lehet, hiszen a világ olyan gyorsan fejlődik, lépést kell tartani vele, és nem mindig fér bele huszonévesen ebbe egy kisbaba. Azonban minél később szándékozunk gyermeket vállalni, annál nehezebben lehet a sikert elérni. Az idő előrehaladtával, különböző környezeti hatások érik a szervezetet, amelyek megnehezíthetik a fogantatás folyamatát.
Mire kell tehát figyelnünk, hogy közelebb kerüljünk a sikerhez?
Tápanyagraktárak feltöltése
Minden életkorban óriási jelentősége van annak, hogy az anyai szervezet milyen általános egészségi állapotban van. Egy erős, egészséges szervezet sokkal nagyobb eséllyel indul, mint egy legyengült, tápanyaghiányos állapotban lévő. Elengedhetetlen, hogy már a baba tervezés gondolatával egy időben, elkezdjünk szedni a folsavat, de ezenkívül cinkre, vasra, megfelelő mennyiségű B12- és D-vitaminra is szükségünk lesz. Egy jól megválasztott és időben elkezdett várandósvitamin a legnagyobb segítség, hiszen az összetevők közt minden szükséges vitamint megtalálunk. A hangsúly itt azon van, hogy időben elkezdett, ugyanis a várandós vitaminnal megfelelő környezetet teremthetünk a leendő kisbabának.
A Gravida Optima várandósvitamin összetevőit a hazai táplálkozási szokásokat figyelembe véve válogatták össze. Ez a komplex összetételű vitamin már a fogantatás előtti időszakban is javasolt, mivel cink tartalma szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában1. A várandósság 9 hónapja alatt is elkísér, és egészen az anyatejes táplálás végéig szedhető a megnövekedett tápanyagszükséglet kiegészítésére.
A tudatosság az életmód terén már a fogantatás előtti három hónapban nagyon fontos. Kell ennyi idő ahhoz, hogy a szervezet valóban a legjobb formájában lehessen. Szükség van arra, hogy abbahagyjuk a dohányzást, mellőzzük a túl sok koffeint és alkoholt, valamint a túl zsíros és fűszeres ételeket.
Vérvétel és hormonvizsgálat – Néhány igen fontos lépés a baba előtt
Általában a nőgyógyász szakorvos is javasolja, ha 30 feletti hölgy szeretne kisbabát vállalni, hogy néhány vizsgálatot végeztessünk el. Már egy egyszerű vérvételből is nagyon sok minden kiderül. A vérkép, a vese- és májfunkciós értékek, a vércukor, a különböző vas- és zsíranyagcsere egészségére utaló értékek, az ionok, a pajzsmirigy működését mutató paraméterek, az inzulin-háztartás működésére utaló értékek, valamint a véralvadási és gyulladással összefüggő értékek mind-mind nagyon fontos képet adnak a szervezet működéséről és általános állapotáról.
30 felett azonban a fenti paramétereken túl, érdemes egy hormonvizsgálatra is elmenni. A vizsgálat során megtudhatjuk, hogy milyen állapotban vannak a petefészkek, milyen a petefészek kapacitás, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető. A petesejtek száma folyamatosan csökken az életkor előrehaladtával, csökkentve a nők teherbeesési esélyét. A hormoneredmények képet adnak arról, hogy vannak-e hormonális eltérések, amelyek negatívan befolyásolhatják a fogantatást.
A terhesség során, és a fogantatás előtt is érdemes a különböző vírusfertőzésekre vonatkozó vizsgálatok elvégzése. A Toxoplasma, a Rubeolavírus, a Cytomegalovírus és a Herpes simplex vírusok kimutatására, szűrésére igen nagy szükség van, hiszen ezek a vírusok komoly problémákat okozhatnak a terhesség során.
Az orvosok ma már úgy vélik, nem elég csak a leendő anyának átesni a különböző vizsgálatokon, fontos, hogy a leendő édesapa is alávesse magát néhány tesztnek a siker érdekében. A várandósság előtt érdemes mindkét szülőjelöltnek részt vennie a nemi úton terjedő betegségek szűrésén. Ezek a fertőzések sokszor tünetmentesek, ám sajnos könnyen vezethetnek vetéléshez, de kezeletlenül akár meddőséget is okozhatnak.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás: 1. 432/2012/EU rendelete
Document ID: KEDP/DAFEEX, Lezárás dátuma: 2024.03.26.