Amikor gyermeket tervezel, várandós vagy, esetleg szoptatsz, kiemelten fontos odafigyelned arra, hogy a szervezeted vitamin és ásványi anyag raktárai mindig a maximumon legyenek. Nemcsak magadért, hanem a kisbabád fejlődéséért is felelős vagy, ezért már a bevásárlásnál tudatosnak kell lenned. Barva Zsófia dietetikus szakértőnk az öt legfontosabb tápanyagról beszélt nekünk.
Előfordulhat, hogy kismamaként reggelente rosszullétekkel küzdesz, esetleg kívánós vagy, vagy épp undorodsz egyes ételektől. Ez megnehezítheti a kiegyensúlyozott táplálkozást. Még akkor is, ha sikerül egészségesen táplálkoznod, a fontos tápanyagokból nem tudsz bevinni elegendő mennyiséget az egészséged megőrzéséhez, és a magzatod egészséges fejlődéséhez. Fontos tehát, hogy egy jól megválasztott várandósvitaminnal egészítsd ki a megnövekedett tápanyagigényed már a fogantatás előtt, végig a várandós időszakban és még a szoptatás idején is. De milyen tápanyagok bevitelére kell fokozottan figyelned? Barva Zsófia dietetikus szakértőnk segít eligazodni.
1.) D-vitamin: amiből mindig kell a kiegészítés
„A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, aminek hiánya nagyon gyakran előfordul. Várandósság alatt igen lényeges. Szerepet játszik a sejtosztódásban. Hozzájárul az egészséges csontozat és fogazat fenntartásához és az immunrendszer normál működéséhez.* Ilyenkor, télen sokkal nehezebb természetes forrásból hozzájutni, mivel a szervezet a napsugarak hatására állítja elő. Halakban, a tojás sárgájában nagy mennyiségben található, illetve vannak olyan élelmiszerek, amelyeket D-vitaminnal dúsítanak. Ezek között is vannak kifejezetten egészségesek, érdemes köztük nézelődni. Jól beilleszthetők az egészséges étrendbe.”
2.) Vas: az oxigénellátás nélkülözhetetlen kelléke
„A vas pótlása kiemelten fontos főleg a várandósság alatt, de már előtte és a szoptatás időszakában is meghatározó. A vérnek ugyanis vasra van szüksége ahhoz, hogy oxigént tudjon szállítani, ami a magzat fejlődéséhez nélkülözhetetlen. A vas hozzájárul a normál vörösvérsejt-és hemoglobin-képződéshez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez és szerepet játszik a sejtosztódásban. Részt vesz a normál energiatermelő-anyagcserefolyamatokban és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.* Ahhoz azonban, hogy a szervezetbe juttatott vas hatékonyabban szívódhasson fel, C-vitaminra is szükség van. A várandósság alatt jelentősen megnő az édesanya vasszükséglete, ráadásul a kisbaba vasigénye is kielégítésre szorul. Az az igazán optimális, ha a vas pótlásáról már a várandósság előtt gondoskodik a leendő kismama. Táplálékkal is bevihető a vas, de nem elegendő mennyiségben. Vas főleg a májban, a vöröshúsokban, a halakban, a lenmagban és a búzakorpában található.”
3.) és 4.) Folsav és Metilfolát: Babatervezéskor is már kiemelkedő a szerepük
„Babatervezéskor már érdemes elkezdeni a folsav és a metilfolát bevitelét. A metilfolát a folsav aktív formája, így a felszívódása könnyebb a szervezetünk számára. A folát a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében, hozzájárul a normál vérképződéshez és szerepet játszik a sejtosztódásban. Hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, a normál pszichológiai funkció fenntartásához.* A várandósság alatt a velőcső-záródási rendellenességek kapcsán van fontos szerepe. Bevitele csökkentheti ennek a születési rendellenességnek a kockázatát. Hüvelyesekben, a brokkoliban, a tojásban, magvakban találunk belőle, de korántsem eleget, így nagyon fontos a bevitel kiegészítése.”
5.) Omega-3 zsírsavak: a normál agyműködésért
„Az omega-3 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírsavak. Azt, hogy milyen fontos a szerepük, csak az utóbbi néhány évtizedben fedezték fel. Hozzájárul a normál agyműködés és a normál látás fenntartásához.* A szervezetünk nem tudja előállítani, ezért kiemelten fontos a bevitele a helyes táplálkozással, valamint megfelelő kiegészítéssel . Leginkább a tengeri halakban fordul elő, valamint a dióban, magvakban. A busa, egyes növényi olajok (pl. repce) és a szójabab is a természetes forrásai.”
Tippek a dietetikustól
- Tervezd meg az étrended, így kontrollálhatod, hogy milyen tápanyagból mennyit viszel be!
- Legyen a táplálkozásod idényszerű! Fogyassz mindig az évszaknak megfelelő táplálékokat!
- Ha lehet, válassz hazai termékeket!
- Olvasd el alaposan a vásárolt termékek címkéjét, így el tudod kerülni a káros adalékanyagokat!
- Ne menj üres gyomorral vásárolni, mert akkor biztosan sokkal többet veszel mindenből, vagy olyasmit is megvásárolsz, amire nincs is szükséged!
- Figyelj arra, hogy az étrended minőségi alapanyagokat tartalmazzon
- Válassz egy várandósvitamint, amivel kiegészítheted a táplálkozással bevitt tápanyagmennyiséget!
Kovács-Hain Zsuzsa
*Forrás: 432/2012/EU rendelete