Mi, nők hajlamosak vagyunk előre tervezgetni. Megtervezzük, milyen lesz az esküvőnk, milyen ruhát viselünk majd, milyen ételt szolgálnak fel a vendégeknek, ki, hova ül. Megtervezzük, mikor szeretnénk kisbabát, mi lesz a neve, hogyan csináljuk majd végig az első heteket. Magát a szülést is érdemes kicsit végiggondolni, megtervezni.
Készíts szülési tervet!
MIÉRT ÉRDEMES SZÜLÉSI TERVET KÉSZÍTENI?
Ha közeleg a szülés, bizonyára számtalan kérdésre keresed a választ. Ezek a kérdések fakadhatnak bizonytalanságból, esetleges információhiányból is. Érdemes tehát tisztában lenned azzal, hogyan zajlik a szülés. Tudnod kell, milyen vizsgálatokra számíts közben, milyen beavatkozások jöhetnek közbe. Ha választottál szülésznőt, esetleg dúlát, ő segít neked a felkészülésben, és minden kérdésedre válaszol. Természetesen a nőgyógyászodat is kifaggathatod a téged érdeklő dolgokról a szüléssel kapcsolatban. Ha már minden részletről van elképzelésed, elkezdheted végiggondolni, hogyan képzeled a szülést.
Érdemes elmenni egy szülésfelkészítő tanfolyamra, ahol az alapvető lépésekről tudhatsz meg mindent. „A kismamák itt szakemberektől hallják az információkat. Ez azért nagyon fontos, mert sokan az internetről szerzik a szüléssel kapcsolatos „tudást”, ami sajnos sokszor téves, nem hiteles forrásból származik, így többet árt, mint használ. A tanfolyamon természetesen kérdezni is lehet, így mindenki megkapja a válaszokat azokban a témakörökben, amelyek foglalkoztatják. Azért is nagyon jó egy ilyen alkalom, mert a kismamák önmagukhoz hasonló nőkkel tudnak eszmét cserélni, kérdezni egymástól. Látják, hogy nincsenek egyedül a gondjaikkal, a félelmeikkel” – mondja Héber Judit szülésznő.
MIT TARTALMAZZON A SZÜLÉSI TERV ÉS MIKOR FONTOS?
A szülési terv a te igényidet tükrözi, ez egy jó fogódzó lehet az orvosodnak, a szülésznődnek, a szülésben segítőknek. Előfordulhat azonban, hogy a kórházban, ahol a szülést tervezed, más a protokoll, mint a te elképzelésid, vagy esetleg az orvosoddal nem értetek egyet valamiben. Ezt érdemes előre tisztázni, hogy ne érjenek meglepetések.
Jegyezd fel, hogy ki lesz bent veled a nagy napon a szülőszobán. A párod, esetleg az édesanyád vagy a barátnőd? Biztonságérzetet ad, ha ezt már a szülés előtt tudod. Írd a tervbe azt is, hogyan vélekedsz a vajúdás és a szülés alatti fájdalomcsillapításról. Milyen elképzeléseid vannak a gátmetszésről, gátvédelemről? Ez is fontos pont.
Térj ki minden olyan kérdésre, amit a terhesgondozáson esetleg nem tudtatok még érinteni, de fontosnak tartanád. Fontos, hogy az igényeidet minél előbb átgondold. Ez azért lényeges, mert ha már a várandósság elején tudod, hogy mit szeretnél, célirányosan keresheted meg azt az orvost és azt az intézményt, aki ezt támogatja. Így a kommunikáció már az elejétől pontos és lényegretörő lehet.
FOGALMAZZ EGYÉRTELMŰEN, DE NEM LEHETSZ HAJTHATATLAN
A szülés nem olyan, ami pontról-pontra úgy zajlik, ahogy azt papírra vetetted. Jöhetnek váratlan események, olyan fordulatok, amelyekre nem tér ki a szülési terved. Érdemes tehát határozottan, mégis úgy fogalmazni, hogy aki elolvassa, lássa, hogy hajlandó vagy észszerű kompromisszumokra. Természetes, hogy senki sem szereti, ha bármiről is a feje fölött döntenek. Ezt neked sem kell elfogadnod, főleg a szülés alatt nem. Ám azzal tisztában kell lenned, hogy az orvosod kerülhet olyan helyzetbe, amikor gyors döntést kell hoznia. Amikor a kezébe helyezted magatokat, akkor ez olyan bizalmat feltételez, amely miatt furcsa lenne, ha hirtelen megkérdőjeleznéd az orvosod tudását. Ezt kiküszöbölheted azzal, ha a szülési tervet már az elejétől képlékenyen kezeled.
Nem szabad a végtelenségig ragaszkodnod ahhoz, amit lejegyeztél, még akkor sem, ha a háborítatlan, természetes szülés az álmod, de épp nem abba az irányba halad a szülésed. Előfordulhat, hogy a terveidet keresztülhúzzák az események vagy a kórházi szokások, a protokoll. Hiába írtad bele a tervbe, hogy nem szeretnél burokrepesztést, előfordulhat, hogy csak az segít. És lehet, hogy a párod a vajúdáskor nem lehet bent veled, csak a szülésnél. Szóval érdemes kicsit lazábban kezelni mindent. A szülési terv nem egy utasításrendszer a szülést segítők számára, hanem inkább egy összefoglaló, amely a te igényeidet követi.
Ne feledd, a szülési terv nem szentírás, bármikor felülírható az orvos, a szülésznő által, vagy akár általad. Lehet, hogy nem kértél fájdalomcsillapítást, de a vajúdáskor mégis úgy gondolod, jobb lenne, ha segítenének ezzel. Ugye, hogy te is átérzed, hogy a szülés nem egy színházi előadás, ahol van egy betanult szöveg, amitől nem lehet eltérni? A szülést az élet írja, a szülési terv csak segít kicsit tisztábban látni.
Tarjáni Rita