Amikor a kisbabád világra jön, olyan sok új inger éri, hogy ezt alig tudja feldolgozni. Szerencsére ma már az újszülött baba élete első óráját nem vizsgálatokkal tölti, hanem a melledre teszik, és hagyják, hogy ezt a nagyon fontos 60-120 percet nyugalomban töltsétek. Ennek pedig óriási a jelentősége.
Miért olyan fontos az „arany óra”?
A szülés alatt megannyi hormon szabadul fel az anya testében. Ezeknek komoly feladata van, hiszen segítik az édesanyát ezen a nehéz és csodás úton. A köldökzsinóron át a baba az oxigén és a tápanyagok mellett a hormonokból is kap. Ennek következménye, hogy a baba születésekor nagyon sok hormon és adrenalin is van a vérében. Ennek köszönhető, hogy a babák születésüket követően mozgékonyak, éberen figyelnek mindenre és intenzíven érzékelnek is mindent. A hormonszint csökkenésével azonban a baba megnyugszik és pihen.
A bőrkontaktus
Abban a pillanatban, ahogy a babádat a mellkasodra teszik, azonnal keresni kezdi a melled. Ekkor még nem az éhség vezérli, hiszen még nem lövellt be a tejed, az ő gyomra pedig még annyira pici, mint egy cseresznyemag. A baba ezekben a percekben veszi magához az értékes előtejet, persze még csak nagyon keveset. A kolosztrum, vagyis az előtej nagyon fontos a baba számára, hiszen erősíti az immunrednszerét. Az édesanya számára pedig ez a szopizás azért nagyon lényeges, mert ennek köszönhetően könnyebben beindul a tejtermelés.
Ez az együtt töltött idő, ez a bőrkontaktus érnek aranyat, ezért nevezték el az első 60-120 percet „arany órának”. Ennek köszönhetően alakul ki a kötődés, ami a későbbiekben kulcsfontosságú.
Ha a bőrkontaktust nem szakítják meg, az „arany órának” 9 fázisát lehet elkülöníteni.
- A sírás fázisa: közvetlenül a születés utáni felsírást jelenti.
- A relaxációs fázis: apró pihenő, a baba nem mozog.
- Ébredési fázis: a baba élénkebb lesz, majd mozogni kezd.
- Aktivizálódási fázis: a baba szájmozgása fokozódik, kinyitja a szemeit, ránéz az anyukájára.
- Pihenés: szüksége van arra, hogy az aktivitás közben kicsit megpihenjen.
- A kúszás: a baba élénkebbé válik, és elkezd kúszni a mell felé. Ekkor a szaglásra támaszkodik leginkább, miközben az irányt keresi.
- Az ismerkedés fázisa: a baba mozgásának köszönhetően az anya testében oxitocin szabadul fel, ez méhösszehúzódásokat okoz, valamint serkenti a kolosztrum csepegését.
- Szopási fázis: a kisbaba önállóan szopizik – ekkor még nem tejet, hanem előtejet vesz magához.
- Alvási fázis: a sok-sok teendő után a babának pihenésre, alvásra van szüksége.
Ma már egyre természetesebb
A kötődés kialakulásának fontosságát ma már egyre több intézményben figyelembe veszik. Nagyobb teret kap a családi együttlét az első néhány órában. Sőt, ma már azok a kisbabák, akik császármetszéssel születnek, ugyanígy megkaphatják ezt a lehetőséget, természetesen akkor, ha a szülés közben minden rendben ment.
Ne aggódj akkor sem, ha esetleg nem lesz lehetőséged a babáddal együtt tölteni az első órát. A kötődés és a pótolhatatlan kapcsolat később is kialakul. az a fontos, hogy annyi időt tölts a babáddal (és a párod is), amennyit csak lehet. A kisbabád életében ugyanis az első esztendő a legfontosabb időszak minden szempontból.
Komáromi Csenge
Forrás:
https://raisingchildren.net.au/newborns/health-daily-care/first-week-of-life/after-baby-is-born
https://www.chihealth.com/en/services/maternity/labor-and-delivery/sacred-hour.html