Minden szülés másmilyen, ahogy mi, édesanyák is különbözünk. Azonban van néhány olyan pont, ami minden esetben egyezik. A szülés négy szakasza általánosságban elkülöníthető, ugyanakkor lehetnek különbségek.
1. SZAKASZ
AZ 1. SZAKASZ ELSŐ FÁZISA
Ha az első gyermeked születését várod, ez a szakasz akár 8-12 órán át is tarthat. A méhszájad elkezd kinyílni és egyre rendszeresebbek a méhösszehúzódások is. Ilyenkor még kissé bizonytalan lehetsz, hogy valóban a szülés kezdődött-e el, mivel az összehúzódások még nem olyan erősek, és két fájás közt sok idő, akár 15-20 perc is eltelhet. Ahhoz, hogy megállapíthasd, elkezdődött-e a vajúdás, vegyél egy meleg fürdőt. A jóslófájások ugyanis a meleg víz hatására enyhülnek, a valódiak azonban nem.
Mi tegyél?
Leginkább azt, ami jól esik. Nem kell megijedni. Aludj vagy csak pihenj egy kicsit, olvasgass, vagy csinálj bármi olyasmit, amit szeretnél.
AZ 1. SZAKASZ MÁSODIK FÁZISA
Ez az aktív fázis. Ilyenkor már számodra is teljesen nyilvánvaló, hogy itt bizony baba lesz nemsokára. A fájások között 4-5 perc telik el, és akár 1 perc hosszúak is lehetnek.
Mit tegyél?
Ebben a fázisban már el kell indulni a kórházba. A fájások között próbálj a pihenésre koncentrálni.
AZ 1. SZAKASZ HARMADIK FÁZISA
Nemsokára a kezedben tarthatod a kisbabádat. A fájások már nagyon gyakoriak, 2-3 percenként követik egymást, és már több mint egy percig tartanak. Ez a szakasz a legnehezebb fizikailag és lelkileg is. Ilyenkor nagy szükséged lehet egy kis támogatásra a párodtól (vagy más kísérődtől). A méhszáj ennek a fázisnak a végére már teljesen kitágul (persze van, akinél nem, ez is normális, az orvos dönt, hogy mi lesz a következő lépés).
2. SZAKASZ
A kitolási szakaszhoz értél. Előfordulhat, hogy nagyon gyorsan túl leszel rajta, de el is húzódhat. Próbáld megtalálni a legkényelmesebb pozíciót. Általában a baba fejjel előre érkezik, de előfordulhat, hogy nem fordult be, így az orvosod eldönti, meg tud-e születni a kicsi farral előre, vagy esetleg császármetszésre lesz szükség.
3. SZAKASZ
Ebben a szakaszban újabb méhösszehúzódásaid lesznek, ez elősegíti a méhlepény távozását. Ezért is hívják ezt a fázist lepényi szaknak. Ez azért már sokkal nyugodalmasabb rész, a kisbabád már megszületett, és épp az ún. arany-órát töltitek. Ez a korai kontaktus sok szempontból nagyon fontos. Egyrészt ez az első nagy találkozás, ugyanakkor a szoptatás szempontjából is nagyon lényeges. Ez utóbbi méhösszehúzódásokat vált ki, ez pedig segíti a méhlepény leválását.
4. SZAKASZ
Nem szorosan a szülés, maga, de nagyon is fontos része annak, a gyermekágyas időszak. Még lehetnek enyhe méhösszehúzódásaid, de ez nem összehasonlítható a vajúdás alatt végbemenő fájásokkal.
Mit tegyél?
Ilyenkor már csak a kisbabádra fogsz koncentrálni, ez természetes. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezned a saját igényeidről sem. Most, ha lehet még fontosabb az, hogy odafigyelj a tested apró jelzéseire, illetve arra, hogy megfelelő arányban és minőségben pótold a hiányzó tápanyagokat.
Jó választás a terhesvitamin, hiszen a szoptatás alatt a kisbabád az anyatejen keresztül jut hozzá minden létfontosságú vitaminhoz, ásványi anyaghoz és nyomelemhez. A jól megválasztott terhesvitamin pedig segít a megnövekedett tápanyagigényed pótlásában.
Kovács-Hain Zsuzsa