PCOS. Olyan rövidítés, amelynek hallatán a nők összerezzennek. Rettegett betegségről van szó, a policisztás ovárium szindrómáról, amely általában a meddőség kapcsán kerül a középpontba. Dr. Dobos Györggyel, a Szentendrei Szakorvosi Rendelőintézet nőgyógyász adjunktusával egyik fő szakterületéről, a PCOS-ről beszélgettünk.
A PCOS-t említve, gyakorlatileg egyfajta hormonális megbetegedésről beszélünk, mely a fogamzóképes hölgyek 7-10 százalékát érinti – mondta Dr. Dobos György. – Óriási az interneten is fellelhető szakirodalma, sok információval találkozhatnak ott is az érdeklődők. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy maga az elnevezés hibás (lefordítva a kifejezés: petefészek sok cisztával), ugyanis minden nő petefészkében számos, különböző érési fokon lévő tüsző található, melyek a petesejteket tartalmazzák, tehát nem valódi ciszták. Normál esetben a tüszők közül a legérettebb megreped, és ha a belőle kiszabadult petesejt nem termékenyül meg, akkor kettő hét múlva jelentkezik a menstruáció. A probléma abból adódik, ha valakinek a petefészke sokkal több ilyen 5-8 mm-es, majdnem érett tüszőt tartalmaz, mint kellene.
Mitől alakulhat ki PCOS a hölgyeknél?
A PCOS kialakulásának pontos okait nem tudjuk még, de jelen tudásunk szerint a probléma oka egy genetikailag hordozott betegség: a vércukor–inzulin rendszer zavara, melyet inzulinrezisztenciának nevezünk (IR), lényege pedig az, hogy az egészséges emberhez képest az ilyen betegnek sokkal több inzulinra van szüksége egységnyi vércukor lebontásához. A magas inzulinszint pedig, mintegy mellékhatásként okozza a PCOS-t.
Milyen tünetei vannak a PCOS-nek?
A mai szemlélet szerint a PCOS egy tünetegyüttes, egyszerre több tünetet képes produkálni, de általában nem mindet egyszerre. PCOS gyanúra utalhat, ha például menstruációs- vagy peteérési zavar lép fel, ha a páciensek súlyproblémával, elhízással küzdenek, ha fokozottabb a szőrnövekedés, vagy hosszas próbálkozás után sem esnek teherbe, esetleg bőrproblémáik (zsíros, pattanásos) lesznek.
Milyen terápiát, kezelést alkalmaznak, ha felmerül a PCOS gyanúja?
Régen műtéti úton megbontottuk a petefészek kérgét, mivel kimondottan nőgyógyászati megbetegedésnek tekintettük, hiszen azt láttuk, hogy a petefészkek általában jóval nagyobbak az átlagosnál és vastag tok veszi körül őket (volt is ilyen elnevezése a betegségnek: „nagy szürke ovárium”), a megvastagodott burkon pedig nem tudott kitörni a petesejt. Ma úgy gondoljuk, hogy nem ez az igazi megoldás. Az alaposabb vizsgálatok alkalmával kiderült, hogy a legtöbb PCOS-ban szenvedő hölgy egyben inzulinrezisztens is. Ma, ha felmerül a gyanúja a PCOS-nek, és a vizsgálatok ezt megerősítik, azaz a páciens petefészkeiben sok kis „ciszta” látható, inzulinrezisztens, akkor elsősorban az életmód megváltoztatását javasoljuk. Azaz mindenképpen többet kell mozogni, sportolni és követni kell a megfelelő, szénhidrátban szegény diétát. A kiegyensúlyozott étrend mellett mio-inozitol tartalmú étrend-kiegészítő készítmény is javasolható a betegek számára. Sok hölgynél, a fent leírt életmódváltás viszonylag rövid időn belül rendeződhet a menstruációs ciklus és akár hormonális kezelés nélkül létrejöhet terhesség is.
Dr. Jármi Hilda