Gondoltad volna, hogy azok a gyerekek, akik sok időt töltenek a nagyszüleik társaságában, egészen más minőségben élik az életüket, mint azok a gyerkőcök, akik esetleg távol élnek a nagyszülőktől, és nem tudnak minőségi időt együtt lenni? Egyetemi kutatók világítottak rá arra is, hogy az unokák viselkedésén is sokat javít a nagyszülőkkel töltött idő.
Aktív nagyszülői jelenlét, boldog gyerekek
Szerencsések azok a gyerekek, akiknek nagyszülei aktívan részt vesznek az életükben, sok időt töltenek velük együtt. Ez azt eredményezi, hogy a gyerekek nemcsak két felnőtthöz kötődnek, hanem több ilyen impulzus éri őket. Ezáltal érzelmileg erősebbé válnak és a viselkedésük is kevésbé problémás.
Ezen kívül persze még számtalan előnye van a nagyszülői jelenlétnek a gyerkőcök életében. Lássuk, mik ezek!
1. Azok a régi jó dolgok
A gyerekek a nagyszüleiktől sok olyasmit megtanulnak, amit lehet, hogy a szüleik nem tudnak nekik megtanítani. Barkácsolni, vagy a konyhában tenni-venni vidáman lehet a nagyszülőkkel, hiszen sok praktikát ismernek. Azáltal, hogy sok időt töltenek együtt, a gyerekeknek szélesebb rálátásuk lesz a világra, megismerik azt egy másik aspektusból is.
2. Harmónia
Észrevetted már, milyen türelmesek tudnak lenni a nagyik és a nagypapák a gyerekekkel? Ez azért van, mert nekik nem az az elsődleges feladatuk, hogy neveljék a gyerekeket, az a szülők dolga. Az a legideálisabb helyzet, ha a szülők és a nagyszülők az alapvető nevelési elveket illetően egyetértenek. Ez harmóniát eredményez a család életében, így a gyerekek feszültségmentesebb családi légkörben nevelkedhetnek. A szülőknek pedig jut idejük kicsit magukra és egymásra is, ami nem elhanyagolható szempont a gyerekek szempontjából sem.
3. Alkalmazkodás
Ha több ember van együtt a családban, a gyerekek alkalmazkodóbbá válnak. Természetes számukra, hogy mások véleményére is figyelniük kell, igazodniuk kell idősebb emberekhez. Ez fokozza az alkalmazkodóképességüket.
4. Tisztelet
Azok a gyerekek, akik együtt élnek vagy sok időt töltenek és beszélgetnek a nagyszüleikkel, egészen másképp állnak az idősekhez. Tiszteletet váltanak ki a gyerekekből, ami egész életükben elkíséri őket. Bármilyen nehéz is szembenézni az idő múlásával, a nagyszülők jelenléte miatt a gyerekek máshogy tekintenek az öregedésre. A nagyszülők történeteiből megismerhetik saját családjuk történetét, ami még tovább mélyítheti ezt a tiszteletet.
5. A nagyszülőkre is jó hatással van
Mindkét nagyszülő számára felbecsülhetetlen az unokákkal együtt töltött idő. Aktívabbá teszi őket, tanulnak a fiataloktól. A nagymamák pedig, akik aktívan benne vannak az unokáik életében, tovább élhetnek, ez az ún. nagymama-hipotézis. A nagymamák azok, akik egészen át tudják érezni unokájuk érzéseit. Ha szomorú az unoka, azt is, ha boldog, azt is. A nagyszülők az unokáik iránt érzik a legmélyebb szeretetet, mélyebbet, mint a gyermekeik iránt.
Ha teheted, engedd minél többet a nagyszülőkhöz a gyermeked, töltsenek minél több időt együtt. Ez mindenkire nagyon jó hatással van.
Komáromi Csenge
https://www.psychologytoday.com/us/blog/explorations-of-the-mind/202311/in-praise-of-grandparents
https://www.lovetoknow.com/parenting/parenthood/10-reasons-it-is-great-kids-spend-time-grandparents