Mára a fogamzóképes korú nők közel 20%-a meddő. Ez sajnos szomorú tény. Abban az esetben, ha a pár egy éven keresztül védekezés nélkül próbálkozik, ám a baba mégsem jön össze, érdemes néhány fontos vizsgálatot elvégeztetni.
MI KÖZE A PAJZSMIRIGYNEK A MEDDŐSÉGHEZ?
Magyarországon a pajzsmirigy-zavarok gyakoriak, és sajnos ennek a kis szervnek az alul- vagy túlműködése súlyos problémákat okozhat, akár meddőséget is. A pajzsmirigy normál működéséhez elegendő mennyiségű jódra van szükség, hazánk viszont közepesen jódhiányos. Mivel a pajzsmirigynek szervezetünk működésében igen sok feladat jut (szerepe van a kiválasztásban, a tápanyagok felszívódásában, a testsúlyváltozásokban, hatással van a bőr állapotára és a szív-érrendszerre is, ugyanakkor a szaporodásban is fontos). A pajzsmirigy problémái jóval gyakoribbak a nőknél, ráadásul nagyon nehéz észrevenni, mivel a zavarok kezdetben többnyire nem okoznak tüneteket. Sok nő csak akkor szembesül a pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel, amikor már hosszú ideje nem sikerül teherbe esnie.
A PAJZSMIRIGY ALULMŰKÖDÉS
Több olyan hormont is befolyásol ez az állapot, ami a szaporodáshoz szükséges. Hatással van az ösztrogénszintre, ahogy a progeszteronra is. Ugyanakkor gátolja az FSH és az LH hormonok termelődését. Nemcsak a hormonokra van hatással, hanem a menstruációs ciklusra is: erős vérzés, elhúzódó vagy akár elmaradó ciklus is lehet az eredménye. Sőt, a tüszőrepedést meg is akadályozhatja. Tüszőrepedés nélkül, azaz érett petesejt nélkül viszont nincs megtermékenyülés. Ha mégis megtörténik a teherbe esés, nagyobb a vetélés kockázata
A PAJZSMIRIGY TÚLMŰKÖDÉS
Ritkábban fordul elő, mint az alulműködés, de ugyanúgy hat a hormonokra. Általában van peteérés, de a túlműködés hatására a menstruáció rendszertelen lehet. Meddőség alakulhat ki.
Sokszor nem derül ki, hogy a meddőség hátterében valamilyen pajzsmirigy probléma áll. A tünetekből ugyanis legtöbbször más gondokra következtetnek: például a folyamatos stresszre, feszültségre. A menstruációs zavarok is elég gyakori problémának számítanak – akár kamaszkortól kezdve, és ezek kapcsán sem a pajzsmirigy az első, amire okozóként gondolnak.
LABORVIZSGÁLATOK, AMELYEK FELTÉTLENÜL SZÜKSÉGESEK
Amennyiben egy év próbálkozás után sem jön össze a baba, több irányba mozdulhat a vizsgálódás. Természetes, hogy elvégzik a termékenységi/meddőségi vizsgálatot nálad és a párodnál is. Ettől függetlenül jó, ha gondolsz arra is, hogy esetleg pajzsmirigy-zavar áll a háttérben.
1. T3 és T4 vizsgálata: Mindkettő pajzsmirigyhormon. A T4 inaktív és aktív T3 lesz belőle. A normál értékek T3-nál: 3.1-6.8 pmol/l, T4-nél: 12-22 pmol/l. Az ettől eltérő mennyiség nem nromális.
2. TSH szint vizsgálata: Ez a pajzsmirigy-stimuláló hormon. Akkor emelkedik meg a szintje, ha a szervezet érzékeli, hogy kevés pajzsmirigyhormon termelődik. Ahhoz, hogy a teherbeesés sikeres legyen, a mennyisége legalább 1 mIU/l kell, hogy legyen, de feltétlenül 2,5 mIU/l alatti.
3. rT3 szint vizsgálata: Ez az ún. reverz T3 szint, amit alapból viszonylag ritkán vizsgálnak. Ha a fenti két vizsgálat eredményei a normál tartományban vannak nálad, akkor érdemes a reverz T3 szintjét is ellenőriztetni. A T4-ből hibásan keletkező, inaktív pajzsmirigyhormon, ami a T3 beépülését gátolja. Ha magas a szintje, akkor a fellépő tünetek pajzsmirigy alulműködésre jellemzőek.
HA AZ ÉRTÉKEK NEM JÓK
A pajzsmirigy problémákat általában gyógyszerrel állítják helyre. Amennyiben ez megtörténik, egészséges kisbabád születhet. A pajzsmirigy túlműködése esetén azonban nem mindig elég vagy nem mindig hatásos a gyógyszeres terápia. Ekkor szükség lehet akár műtétre is, vagy ún. izotópos kezelésre. Ez utóbbi rávilágít a pajzsmirigy méretére, működési zavaraira.
Tarjáni Rita