A gyönyörű kisbabád mellé, kiürült tápanyagraktárakat és kissé leharcolt szervezetet is kaptál ajándékba. Ez ellen tenned kell! Mindenek előtt azzal kezdd, hogy egészségesen étkezel. Segítünk.
A várandósság 9 hónapja és a szüléssel járó fizikai igénybevétel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az összes tápanyagraktárad, minden tartalékod a nullához közelít. Előfordulhat, hogy hosszú ideig vajúdtál, ami rengeteg energiát emésztett fel, vagy sok vért vesztettél, ami nagyban kihat szervezeted állapotára. A szülést követő 6 hét a legkritikusabb időszak amikor egy anya szervezetének felépülésére igazán oda kell figyelni. A regeneráció elengedhetetlen az egészséged megőrzése szempontjából és hogy elég erőd legyen, hiszen el kell látnod a kisbabádat. Mivel valószínűleg nem vagy most időmilliomos, lehet, hogy nem tudsz minden nap főzni. Ha alkalom adódik, készíts több napra valót ételt, és fagyaszd le.
Fontos, hogy valamilyen jó minőségű komplex terhesvitamint is szedj a szülés utáni időszakban, hiszen csak és kizárólag a táplálkozással nem tudsz bevinni minden létfontosságú vitamint, nyomelemet és ásványi anyagot. Ha szeretnél többet tudni az új terhesvitaminról, kattints ide.
HA SZOPTATSZ…
A szülés utáni egészséges étrend kialakítása még fontosabb ha szoptatod a kisbabád, hiszen amit te elfogyasztasz, azt nagyrészt az anyatejen keresztül a kisbabád is megkapja. A szoptatás már önmagában is elég megterhelő – minden szépsége mellett. Emiatt az étrendednek tartalmaznia kell mindazt, ami kettőtök egészségének megőrzéséhez szükséges.
Energiaszükségleted a szoptatás alatt
Egy felnőtt nő energiaigénye kb. 1900-2100 Kcal. A szoptatás időszakában azonban ennél többre lesz szükséged – minimum 500 kalóriával. Annak ellenére, hogy a várandósság alatt megnőtt a testzsírod, ami energiával lát el a szoptatás alatt, az energiabevitelt növelned kell.
Ezek a vitaminok elengedhetetlenek a szoptatás alatt
- A-vitamin: tojás, tejtermékek, halak, piros gyümölcsök és zöldségfélék.
- B-vitaminok: teljes kiőrlésű gabonák, sovány húsok, halfélék, tojás.
- C-vitamin: paradicsom, zöldpaprika, citrusok.
- D-vitamin: A kisbabák vérében változik a D-vitamin szint, attól függően, hogy az év melyik hónapjában születnek. Ez azért van, mert a szervezetünk napfény hatására állítja elő a D-vitamint. Az ősszel és télen született babák esetében tehát még fontosabb a D-vitamin pótlása.
- Omega-3 zsírsavak: Nagyon fontosak már a várandósság alatt is, de a szoptatás időszakában is elengedhetetlenek. Ajánlott a mélytengeri halak fogyasztása, de a hazánkban is honos halfajták közül a busa, a pisztráng, a kecsege is jó forrás lehet.
Ezek az ásványi anyagok a legfontosabbak, ha szoptatsz
A várandósság alatt igencsak kiürült raktáraid tartalma a szoptatás alatt tovább csökken. Fontos, hogy odafigyelj az ásványi anyagok pótlására, hiszen ezek is elengedhetetlenek az egészség megőrzéséhez.
- Vas: vörös húsok, halak, spenót, cereáliák (gabonafélék), teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek.
- Kalcium: tejtermékek, zöld leveles zöldségek, olajos magvak, tofu.
Ha érzékeny vagy a tejre, tejtermékekre, akkor mindenképp táplálék-kiegészítővel kell pótolnod a kalciumot.
Szoptatás alatt nagyon oda kell figyelned, soha ne diétázz! Ne fogyassz napi 1800 kalóriánál kevesebbet, mert ártasz önmagadnak és a babádnak is. Bőven ráérsz a szoptatás időszaka után, fokozatosan csökkenteni a kalóriabevitelt. Figyelj a zsír-, olaj- és cukorfogyasztásod egyensúlyára, növeld a gyümölcs- és zöldségfogyasztást. Válassz teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyereket, gabonapelyheket, sok barna rizst. Ezek energiával látnak el, de ugyanakkor nem emelik károsan a vércukor-szintet és nem hizlalnak.
NASSOLJ OKOSAN
Ha nincs időd főzni, legyen mindig elérhető közelségben valamilyen egészséges dolog, amihez hirtelen hozzányúlhatsz: szárított, asz gyümölcsök, banán, sajt, tej, gabonapelyhek, müzliszelet, olajos magvak, nyers zöldségek és gyümölcsök.
FIGYELJ A FOLYADÉKRA!
Mivel napi fél liter (vagy több) folyadékot adsz a kisbabádnak, nagyon fontos, hogy odafigyelj arra, hogy te magad elegendő folyadékot igyál. Igen, mindenhol ezt hallod, és már biztos unalmas is, de tényleg lényeges. Ne fogyassz koffeintartalmú italokat, mert egy óra múlva már ott is az anyatejben a koffein, ami felhalmozódik a babád szervezetében. Az alkoholfogyasztást is jobb, ha kerülöd, mert a kisbabád még nem tudja feldolgozni az alkoholt és hatással van a fejlődésére is. Ha kiegyensúlyozott folyadékfogyasztásra törekszel, akkor napi 2,5 liter vizet (a leves is beleszámít, a gyümölcslevek és a gyógytea is) igyál.
Válassz olyan kismamavitamint, amely a szülés után is segít kiegészíteni a táplálkozásod, így feltölti a kiürült raktárakat. Olyan készítmény mellett voksolj, amely minden összetevőt a megfelelő mennyiségben és arányban tartalmaz.
Ami neked jó, az jó a babádnak is! 💕 Tudtad, hogy az anyatej mennyisége és összetétele folyamatosan változik, igazodva a babád igényeihez? Az első fél évben minden szükséges tápanyagot tartalmaz a kisbabád számára, amire szüksége van, feltéve, ha odafigyelsz az egészséges életmódra, a kiegyensúlyozott vegyes étrendre. Fontos, hogy saját szervezeted számára megfelelő arányban vidd be a nélkülözhetetlen vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Kisbabádnak az egészséges fejlődéshez feltétlenül szüksége van megfelelő arányú vasra, folsavra, omega-3 zsírsavakra. A Gravida Optima terhesvitamin szedését folytasd a szoptatás végéig. A Gravida Optima összetevőivel feltöltheted a saját szervezeted és kiegészítheted a megnövekedett igényt a kisbabád hatalmas fejlődési ugrásaihoz, amelyek az első fél évben zajlanak le..
Kovács-Hain Zsuzsi