1. Győződj meg róla, hogy tényleg babát vársz
A legtöbb otthoni terhességi teszt pontos. Ha a teszt negatív vagy gyengén pozitív eredményt mutat, várj még pár napot vagy egy hetet, és próbálkozz újra, ha még mindig nem jött meg a menstruációd. Amennyiben a teszt pozitív, akkor menj el a nőgyógyászodhoz, hogy megerősíthesse az eredményt, és megmondja, mikor születik majd a kisbabád.
2. Kezdj el magzatvédő vitamint szedni
Ha még nem kezdted el szedni a magzatvédő vitamint, itt az ideje. Ez azért különösen fontos, hogy elég folsavat és egyéb kulcsfontosságú vitamint és ásványi anyagot juttathass a szervezetedbe. A folsav nagyban csökkenti a babánál a velőcső-záródási rendellenességek és a nyitott gerinc kialakulásának kockázatát.
3. Keresd fel a védőnőt
Ő állítja ki neked a terhességi kiskönyvet, ami a későbbiekben a „társad” lesz a nagy úton. Mindenhova magaddal kell majd vinned, sok mindent ebbe jegyeznek fel. A védőnő tájékoztat mindig a következő lépésről.
4. Ha dohányzol, hagyd abba azonnal!
A dohányzás növeli a vetélés, a méhlepény-problémák, a koraszülés, a halvaszületés és a csecsemőhalál esélyét. Lassítja a magzat növekedését. Néhány kutatás szerint a dohányzás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a baba ajak- vagy szájpadhasadékkal szülessen. Soha nem késő leszokni.
5. Ne igyál alkoholt!
Akár már napi egy ital is növelheti az esélyét az alacsony születési súlynak, valamint a későbbi tanulási, beszédbeli nehézségek kialakulásának, a figyelemzavaroknak és a hiperaktivitásnak is. Nem érdemes kockáztatni.
6. Csökkentsd a koffeinbevitelt
Egyes tanulmányok szerint a magas koffeinfogyasztás vetéléshez és más terhességi problémákhoz vezethet. Ezért legjobb, ha csökkented a bevitelét napi egy csésze kávénak megfelelő mennyiségre (200 mg).
7. Kerüld el a veszélyes élelmiszereket
A terhesség alatt különösen fontos, hogy elkerüld azokat az élelmiszereket, amelyek baktériumokat, parazitákat, vagy toxinokat tartalmazhatnak – ilyenek pl.: a nem megfelelően hőkezelt hús, a nyers, lágy sajtok, bármi, ami nyers tojást tartalmaz, sushi, a nyers osztriga, nyers rákok, nyers halak, és nyers növényi hajtások, csírák. Légy óvatos a füstölt húsokat tartalmazó élelmiszerekkel és a készételekkel is.
8. Töltsd fel az éléskamrád egészséges dolgokkal
Sok egészséges finomság támogatja a babavárást. Ilyenek pl.: a dió, a friss és szárított gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonából készült tészták, és a joghurtok.
9. Mentesítsd magad a reggeli rosszullétek alól
Sajnos a reggeli rosszullétek, hányinger az első trimeszterre jellemző főként. Jó hír, hogy a 12. hét után enyhülnek. Próbálj sokszor, keveset enni. Sose reggelizz túl forró vagy túl hideg ételt. A gyömbér nagyon jót tesz, reszeld egy kis teába vagy limonádéba. Beszélj az orvosoddal, hogy szedhetsz-e B6-vitamint, ez a vitamin nagyon jól uralja a hányingert.
10. Feküdj le korán
A terhesség korai szakaszában kimerültebb lehetsz, mint eddig bármikor. Nagyon sok pihenésre van szükséged. Használj ki minden lehetőséget.
11. Gondold végig, mikor és hogyan fogod bejelenteni a hírt
A nők egy része azonnal kikotyogja a barátoknak, a családnak, és a munkatársaknak. Mások megvárják, míg eljön a második trimeszter, amikor a terhesség már jól megalapozott, és a vetélés kockázata jelentősen csökkent. Ha azonban a reggeli rosszullétek gyakoriak, vagy terhességi komplikációk lépnek fel, és veszélyeztetett terhes lennél, vagy ha a feladat, amit naponta el kell végezned, megerőltető vagy netán veszélyes, akkor előbb el kell mondanod, mint tervezted.
12. Kezdd el fotózni a pocakod
Vannak, akik minden héten készítenek egy fényképet a babavárás alatt, hogy a végén lássák a változásokat a pocakjukon. Imádni fogod te is visszanézni, hogy hogyan nőtt dinnyenagyságúra a hasad.
Tipp:A fotóhoz vedd fel mindig ugyanazt a ruhát és állj ugyanazon a helyen egy feltűnő, azonos pózban. Így nagyon mókás kis album lesz a végére a képekből.
13. Vásárolj néhány új melltartót és bugyit
A babavárás nemcsak a pocakot változtatja meg, hanem a melleket is terheli. Jól teszed, ha már az első trimeszterben vásárolsz ún. terhesmelltartókat, amelyek könnyítenek a terhelésen. Az a legjobb, ha 100% pamutot választasz. A has növekedésével egyenes arányban változik majd a bugyi dereka is. Tájékozódj egy fehérneműüzletben, mert lehet, hogy neked épp egy magas derekú darab lesz kényelmes, vagy tán a pocak alatti fazon.
14. Készíts babaköltségvetést
Egy kisbaba nemcsak határtalan örömmel, hanem költségekkel is jár. Gondold végig, miket kell beszerezned, és mik azok, amikre nem lesz szükségetek. Ebben segíthet anyukád, a barátnőd, vagy a védőnő is.
15. Vezess naplót
Ez majd később is jól jön, hiszen ebben nyomon követheted a saját súlyod, a táplálkozásod, írhatsz a folyton változó érzéseidről, később a baba mozgásairól, és mindenféléről, ami foglalkoztat. Amikor pedig a gyermeked felnő, megmutathatod neki, hogy milyen voltál, amikor ő még a pocakodban volt.
A Gravida Optima terhesvitamin készítmény kétféle beviteli formával támogatja a babatervezés, a várandósság és a szoptatás folyamán megnövekedett tápanyagszükséglet megfelelő kiegészítését. Az egyik levél vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó filmtablettákat, a másik lágyzselatin-kapszulákat tartalmaz. Az utóbbi létfontosságú omega-3 zsírsavakkal támogatja a szervezetet. A kismama vitamin összetevői segítik egymás hasznosulását.
Babatervezés előtt állsz? Esetleg már épp a pocakodban növekszik az új kis élet, akire mindig is vártál, vágytál? Talán már meg is született? Akkor jó helyen jársz, hiszen épp neked szól a Gravida Optima új weboldala – mert minden Rólatok szól!
A gravidaoptima.hu egy olyan internetes portál, ahol biztos lehetsz abban, a tartalom hiteles, olyan szakemberektől származik, akik hivatásul választották a kismamákkal, babákkal, kisgyermekekkel való törődést. Olyan szakemberektől, akik nap mint nap találkoznak párokkal, akik gyermeket szeretnének, várandósokkal, akik kérdések közt őrlődnek, és válaszra várnak, olyan kisgyermekes szülőkkel, akik a kis totyogójuk terelgetése közben ütköznek kisebb-nagyobb akadályokba.
A Gravida Optima weboldala, őszintén, érthetően nyújt információkat azoknak, akik szeretnének többet tudni a babatervezésről, a várandósság csodás 9 hónapjáról, a szülőség örömeiről és a kisebb buktatókról is, azokról a fontos kérdésekről tehát, amelyek mindannyiunkat érdekelnek, érdekeltek ezzel kapcsolatban.
Fontosnak tartjuk, hogy hiteles, saját tartalom jusson el az olvasóinkhoz. Témáink rovatokra osztják a mondanivalót, foglalkozunk a helyes táplálkozással, a vitaminok, a nyomelemek és az ásványi anyagok szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásaival, hiszen a Gravida Optima egy olyan új terhesvitamin, amely a babatervezés időszakára, a várandósság idejére, egészen a szoptatás végéig megfelelő arányban biztosítja a vitaminokat, a nyomelemeket, illetve az ásványi anyagokat az édesanyák és újszülött kisbabájuk számára. A Gravida Optima alkalmazása nagyon kényelmes, ugyanis egyetlen dobozban, kétféle tablettakiszereléssel biztosítja, mindhárom időszakra a szükséges tápanyagokat. A babaegészséges fejlődéséhez elengedhetetlen omega-3 zsírsavakat és értékes folátokat tartalmaz, amelyek a te egészséged megőrzésében is kulcsszerepet játszanak.
Nem maradhatnak el a testmozgással, a helyes életmóddal, a babavárás alatti és utáni testi változásokkal, a lélek rejtelmeivel foglalkozó írások sem, hiszen ezek is mind-mind olyan témák, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
Ezek mellett a szexualitás az, ami mindenkit érint és érdekel, legyen szó akár babatervezésről, pocakos kismamákról, vagy kisgyermekes szülőkről. A szexualitás tehát szintén terítékre kerül, ahogy az is, mi történik a szüléskor, hogyan zajlik, mire van szükség közben és utána, valamint a szoptatás idején.
Foglalkozunk olyan témákkal is, amelyeket mások talán kerülnek: tabuk nélkül szólunk a meddőségről, annak esetleges okairól, a lombikprogramról, és más, fontos területeket is érintünk.
Nem hagyjuk magukra a frissen édesapává vált férfiakat sem, számukra is ott leszünk, hiszen minden kérdésükre választ kaphatnak nekik szóló cikkeinkből.