„
Amikor az első gyermekemmel várandós voltam, állandóan attól féltem, hogy a kisbabám túl korán jön a világra – meséli Adrienn, a kétgyermekes győri anyuka.” A félelme nem is olyan egyedi, nagyon sok édesanya tart attól, hogy koraszülött kisbabát hoz a világra. November 17-én, a koraszülöttek világnapján minden lilába borul, ezzel felhívva a figyelmet arra, hogy egy koraszülött is lehet egészséges felnőtt, és élhet teljes életet. Lássuk, hogy mi lehet az oka annak, hogy a kisbaba korábban születik meg, milyen előjelekből következtethetünk koraszülésre, és hogyan előzhetjük meg, hogy ez ne következzen be.
Mit jelent, ha egy kisbaba koraszülött?
Amikor a várandósság rendben zajlik, általában a 40. héten jön világra a baba. A szülések 7-8%-ában azonban a szülés korábban indul be, vagy be kell indítani. Sokféle oka lehet annak, hogy egy baba korábban születik, és ilyenkor legtöbbször a kismama önmagát okolja, pedig általában nem az anya miatt következik be a koraszülés.
Egy kisbaba akkor tekinthető koraszülöttnek, ha a várandósság 37. hete előtt születik. Az esetek több mint felében azonban csupán 1-2 héttel érkeznek korábban a kicsik ennél a 37. hétnél, vagyis a 34-36. héten. Ilyenkor már igazán jók az életkilátásaik, csaknem olyanok, mint az időre érkező babákéi.
Enyhén koraszülött az a kisbaba, aki a terhesség 32-36. hete között jön a világra. Alacsony gesztációs korú babák a 28-31. héten születettek és a 23-27. hét közt érkező picik az extrém koraszülöttek.
A 24. hét kritikus. Ha a magzat ezidőtájt születik, 40-50% esélye van arra, hogy életben maradjon, sajnos ilyenkor még annyira fejletlenek a babák, hogy igen nagy az esély arra, hogy maradandó károsodást szenvednek. Ha ennél a terhességi hétnél korábban indul be a szülés, azt már vetélésnek tekintik. Akkor azonban, ha a magzat mutat életjeleket, mindent elkövetnek az életéért.
Ha a kismama túl van a várandósság 25. hetén, a baba esélye megközelíti a 70%-ot, a 27. hét után pedig már a 90%-ot.
A túlélési esély a testsúllyal egyenes arányban növekszik.
A koraszülés okai
A korai érkezésnek nagyon sokféle oka lehet. Sokszor valamilyen külső hatás okozza, máskor az anya helytelen életmódja.
A szülés korai megindulása mögött állhat, ha:
- az anya túl fiatal, vagyis 16 év alatti, vagy, ha idősebb, 40 év feletti életkorú,
- az anyának valamilyen fertőzése volt a várandósság alatt: vírusos, gombás vagy bakteriális fertőzés,
- az anyának valamilyen szív-érrendszeri, más belgyógyászati vagy esetleg pszichés betegsége van,
- az anya nem táplálkozik helyesen, drasztikus diétát folytat a várandósság alatt
- az anya már korábban elvetélt, vagy abortuszon esett át,
- az anyának van már koraszülött gyermeke,
- az édesanyánál valamilyen méhfejlődési rendellenesség van,
- az anya hasát valamilyen külső trauma éri,
- ha túlfeszül a méh – ez ikerterhesség esetében gyakori,
- az anyánál terhességi mérgezés alakul ki,
- az anya dohányzik, esetleg alkoholt vagy kábítószert fogyaszt,
- a baba nem egészséges.
Természetesen ezek az okok nem mindig vezetnek a baba korai világrajöveteléhez, de elősegítik ezt.
A koraszülés előjelei
Annak, ha a baba előbb szeretne a világra jönni, több előjele is van. Semmiképp nem jó jel a hüvelyi vérzés, az alhasi nyomásérzés, a kismedencei fájdalom. Ha a fájdalom görcsös és hasmenéssel jár, szintén gyanakodni kell. Az is előjel, ha méhösszehúzódásokat érez a kismama, megreped a burok, elfolyik a magzatvíz. Soha nem szégyen telefonálni a legkisebb tünet vagy jel esetén sem, azonnal hívni kell a nőgyógyász szakorvost, és el kell indulni a kórházba!
Adrienn története:
„Mindig féltem attól, hogy korán születik a kisbabám, sok olyan riportot, dokumentumfilmet láttam, amelyben a falatnyi apróságok óriási pelenkában fekszenek egy inkubátorban. Nagyon féltem ettől, és ahogy lenni szokott, ez történt velünk az első gyermekemnél. A kisfiam a 30. héten született, 1430 gramm súllyal. Annyira pici volt, hogy én még ennyire kicsi babát nem láttam. Rettenetesen aggódtam, hogy mi lesz vele. Kiderült, hogy egy fertőzés okozta a korai érkezését. Borzasztóan éreztem magam, csak önmagam okoltam, de az orvosom szerint nem lehetett volna kivédeni, ez bárkivel előfordulhat sajnos. Szerencsére a mi történetünk jól alakult, Tomi szépen fejlődött és lassan-lassan minden rendbe jött. Ma már iskolás nagyfiú, és teljesen egészséges. Amikor ismét várandós lettem, akkor Tomi két és fél éves volt. Természetesen aggódtam, de mindenre sokkal jobban odafigyeltem, hogy még egy pici esélyt se adjak semmilyen fertőzésnek. Magamra is nagyon vigyáztam, az életmódomat is megváltoztattam kissé. A táplálkozásomra például kiemelkedően figyeltem, várandósvitamint szedtem, minden orvosi tanácsot betartottam. A kislányom, Kinga a 39. hét végén született, 3360 grammal, teljesen egészségesen.”
Hogyan lehet megelőzni, hogy ne előbb szülessen a kisbaba?
A korábban érkezett babák hatékonyabb megmentéséhez ismerni kell a koraszüléshez vezető okokat, rendszeresen vizsgálatokat kell végezni a várandósság alatt. Az orvostudomány és maga a szakorvosi ellátás is folyamatosan fejlődik; ez is nagyban segíti a megelőzést.
Nagyon fontos, hogy a várandósságra és a szülésre is fel kell készíteni a szervezetet, hiszen ez tényleg egy nagy feladat, egy óriási vállalás. Azoknak az édesanyáknak, akik több gyermeket szeretnének, a várandósságaik között javasolt megtartani annyi szünetet, hogy a szervezet regenerálódni tudjon, és legyen ideje felkészülni az újabb terhességre.
Fontos tudni!
Már a fogantatás előtt figyelnie kell a leendő kismamának arra, hogy a saját egészsége rendben legyen. A babatervezéskor már érdemes felkeresni a nőgyógyászt, elvégeztetni minden fontos vizsgálatot, beleértve egy teljes labort is. Már ekkor javasolt elkezdeni a várandósvitamin szedését, hiszen a folsavra és a többi, gondosan válogatott vitaminra és ásványi anyagra nagy szükség van a felkészülés időszakában is. A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás mellett a várandósvitaminnal bevitt tápanyagok adják a szervezet számára azt az energiát, azt a pluszt, ami segít felkészülni a várandósságra, és segít megőrizni minél tovább az egészségedet. A várandósság időszakában nem elhanyagolható a D-vitamin szint, a folát és a vas szintje sem. Ezek mind-mind létfontosságú feladatot töltenek be a magzat egészséges fejlődésében. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője. Fogamzóképes korú nőknél a jótékony hatás napi 400 μg, a fogamzást megelőzően legalább egy hónapig és a fogamzást követően három hónapig folytatott kiegészítő folsavbevitellel érhető el.2 A folát hozzájárul a normál vérképződéshez, szerepet játszik a sejtosztódásban és a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében.2
A D-vitamin szerepet játszik a sejtosztódásban. Hozzájárul a vér normál kalciumszintjének fenntartásához, az egészséges csontozat fenntartásához és az immunrendszer normál működéséhez.2 A vas szerepet játszik a sejtosztódásban. A szervezetben részt vesz a normál oxigénszállításban, hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez, az immunrendszer normál működéséhez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.2
Abba kell hagyni a dohányzást és az alkohol is tiltólistára kerül már a fogantatás előtt. El kell kezdeni egészségesen élni, sokat mozogni. Valójában felkészíteni magad a várandósságra.
Arra gondolj, hogy a kisbabád egészséges fejlődése szempontjából az a legjobb, ha minél tovább élvezheti az anyaméh kényelmét és biztonságát, miközben nyugodtan cseperedik odabent.
Komáromi Csenge
Forrás:
1. 1924/2006/EK rendelete
2. 432/2012/ EU rendelete
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-birth/symptoms-causes/syc-20376730
https://raisingchildren.net.au/pregnancy/premature-birth/premature-labour-birth/premature-birth
Document ID: KEDP/DAFAGU, Lezárás dátuma: 2023.11.23.