Imádom a Nicsak, ki beszél! filmeket! Amikor Mollie először esik teherbe, a baba folyamatosan irányítja bentről. Azt kéri, hogy igyon almalét, és Mollie egy egész literrel elfogyaszt. A babák sok mindent érzékelnek a méhben, még az ízeket is.
Ízérzékelés a magzatvízben
Elképesztő, hogy a magzat képes arra, hogy ízeket és szagokat érezzen a magzatvízben. Azok az ételek és italok, amelyeket te elfogyasztasz a várandósságod során, megváltoztatják a magzatvíz ízét, így hatnak a babára. Olyan meghatározó élményeket jelent számára, hogy egyes ízek és szagok kihatnak a további életére is. Vagy szereti azokat, vagy nem.
100 kismamát vizsgáltak a kutatók
Nagy-Britanniában nemrégiben végeztek egy kutatást, amelyből született egy tanulmány. A kutatók száz kismamát vizsgáltak ultrahanggal, akik a 32-36. hétben jártak a várandósságukban. Arra voltak kíváncsiak, hogy mit tesznek, hogyan reagálnak a magzatok a különböző ízekre.
A kutatás eredménye megdöbbentő volt. Voltak ugyanis olyan ételek, amelyekre a babák finnyás arcot vágtak, más ételekre pedig mosoly volt a jutalom. A kismamák nem magukat a zöldségeket fogyasztották el, hanem azok porított változatát. Ez azért volt így, mert ebben az esetben minden résztvevő ugyanannyi egységet fogyaszthatott el. A csoport harmada répát, a másik harmada kelkáposztát fogyasztott el, a harmadik harmad pedig semmit.
A kapszulák elfogyasztása után húsz perccel végezték el az ultrahangvizsgálatot. Ezzel mutatták meg, hogy a kel nem váltott ki nagy sikereket a babáknál, legtöbben fintorogtak a hatására. A sárgarépát fogyasztott kismamák babái mosolyogtak, azok a babák pedig, akiknek anyukájuk nem fogyasztott semmit, nem mutattak különösebb reakciót. Így a kutatók arra jutottak, hogy az arcokon leolvasható reakciókat a zöldségek íze váltotta ki.
Vajon mik ezek a grimaszok?
Mi felnőttek is vágunk különböző arcokat, ha valami olyasmit eszünk, ami nem ízlik. A gyerekek is grimaszolnak, fintorognak, amikor nem kedvelik, amit eléjük tettek. Sokan még akkor is, ha meg sem kóstolták az ételt. A kutatók úgy vélik, hogy a méhben észlelt reakciók nagyon hasonlóak azokhoz, amelyeket a felnőttek vagy a gyerekek arcán látni. Nem bizonyított azonban, hogy a magzatoknál észlelt reakciók nem csak akaratlan izommozgások-e.
Mire jó, hogy tudjuk, hogyan reagálnak a magzatok?
Tény, hogy a magzatok az édes ízre regálnak pozitívan, ennek pedig evolúciós okai lehetnek. A tanulmány ahhoz járult hozzá szervesen, hogy jobban megértsük, hogyan hat a magzati korban tapasztalt ízérzékelés a további életünkben jellemző táplálkozási szokásainkra. Valószínűsíthető, hogy ha a magzat szerette a répát az anyaméhben, akkor a szilárd ételek bevezetésénél is üdvözölni fogja ezt a zöldséget.
Ligeti Anna