Gondoltad volna, hogy a testeden áthatoló fény, amely az anyaméhbe is beszűrődik, komoly hatással van a babád látásának fejlődésében? Bizonyított tény, hogy ha a magzathoz nem szűrődik be elegendő fény, a szeme nem fejlődik megfelelő ütemben, és akár károsodhat is a látása.
Az ember egyik legféltettebb kincse a szeme, a látása. Rengeteg tanulmány, kutatás övezi a témát. A Nature tudományos magazinban nemrégiben közöltek egy olyan tanulmányt, amely közelebb vihet a látási rendellenességek kialakulásának megértéséhez. A kutatók állatkísérleteket végeztek, amelyek azt bizonyították, hogy teljes sötétségben nem fejlődik megfelelően a magzat látószerve, bizonyos mennyiségű fényre mindenképpen szüksége van..
Az emberi – és állati – szervezet belsejében nincs teljesen sötét: korábbi eredmények értelmében a méhben fejlődő magzathoz anyja hasfalán keresztül elegendő fény jut ahhoz, hogy a terhesség utolsó hónapjaiban már érzékelje a fényviszonyokat. A Kaliforniai Egyetem kutatóinak most közzétett vizsgálata még ezen is túlmutat: a szakemberek szerint a magzatot érő fény képes befolyásolni a szem fejlődését.
A speciális ereken múlik
Magzati korban a szem ideghártyájának (retina) megfelelő fejlődését speciális érhálózat segíti, amely táplálja a retina sejtjeit kialakulásuk során. Ezek az erek később zavarnák a látást, ezért a retina kifejlődése után „felszívódnak” – mint amikor egy befejezett épület elől elbontják az építkezéskor nélkülözhetetlen állványzatot. A kutatás szerint utóbbi mozzanat azonban elmarad, ha a magzat a terhesség alatt teljes sötétségben van.
A szakembereket is meglepte, hogy az anyaméhbe beszűrődő fénynek ilyen komoly szerepe van a szem fejlődésében. Mivel a látást érintő betegségek jelentős része a szem érhálózatával függ össze, a mostani felfedezés előbbre vihet ezek megértésében, kiváltképp, ami a koraszülötteknél látáskárosodást okozó koraszülött retinopathiát (ROP) illeti. A retinopathia során a speciális erek nem szívódnak fel, hanem megmaradnak – pont, ahogyan azt a teljes sötétségben tartott rágcsálóknál tapaszták.
Az eredményeket ugyan még csak egereken sikerült igazolni, a szakemberek bizakodnak, hogy a mostani kutatás alapján felgyorsulhat a mesterséges retina laboratóriumi előállításának folyamata, valamint további vizsgálatok után ajánlásokat is lehet majd tenni arra vonatkozóan, hogy mennyi napfény szükséges a várandósság során a magzat egészséges látásfejlődéséhez.