A gyereknevelés nem egyszerű dolog. Minden gyerkőc más, nincs egyetlen séma, ami mindegyikre ráhúzható. Az élet most még inkább bonyolódott, hiszen mindenki otthon van (jobb esetben). Ez a szituáció vagy jó irányba mozdítja el a családi életet, vagy ellenkezőleg, konfliktusokat okoz. Van néhány olyan dolog, amelyekre a normális hétköznapokban is figyelni kéne, hát még összezártságban. Lássuk, mik ezek.
Azt figyeltem meg, hogy a jelenlegi bezártság, az önkéntes karantén nagyon sok „szuperanyát” teremtett. Ezek az anyukák szimultán tanítanak három gyereket, ellátják az otthoni teendőket, mindig friss és finom ételt tesznek az asztalra, megértők, kedvesek a gyerekekkel és a férjükkel, emellett home office-ban ellátják a munkahelyi feladataikat, és mindig mosolyognak. Ők azok, akik már március közepén kinyomtatták a napirendet, ami a hűtőn kifüggesztve várja, hogy szépen betartsák. Ezek azonban külsőségek. Minden gyermek a saját édesanyját tartja a legjobb anyának, ám az anyukák mégis szinte versenyeznek a közösségi oldalakon, hogy ki a jobb. Kritizálják is egymást, ami még rosszabb. Ettől persze azoknak, akik nem „tökéletesek”, bűntudatuk van, ostorozzák magukat. Azt gondolják, ők rossz anyák…
A „rossz anya” valójában nem létezik. Különböző személyiségű nők vagyunk, mindannyian mások. Van köztünk olyan, aki kicsit túlaggódja a dolgokat, van, aki túlkontrollálja, akad nárcisztikus személyiség, sőt olyan is, aki nehezen nyilvánítja ki az érzelmeit. Ugyanakkor vannak mosolygós anyák, nem tökéletes anyák, olyanok, akik sokszor sírnak, amikor nem látják őket, vannak olyanok, akik sohasem tudják utolérni magukat. Ám mindenki fejlődőképes. Mindenki tud változni, alkalmazkodni. Ez a mostani helyzet erre a legjobb bizonyíték.
Tudnod kell, hogy igenis jó anya vagy! Akadnak döccenők, nehézségek, de ezeken át tudtok lendülni együtt a gyerekekkel, a családdal.
Ezekre figyelj, és minden rendben lesz.
1. HA HIBÁZOL, ISMERD BE
Senki sem tökéletes, még azok sem, akik naponta arról posztolnak, hogy négy gyerek mellett is ragyog a lakás, és asztalon a négyfogásos ebéd. Előfordul, hogy hibázol, mindenki hibázik. Nem jó viselkedés azonban, ha átlépsz a hibádon, esetleg a gyerekekre fogod. Vállalnod kell a felelősséget, be kell ismerned, ha hibázol. Csak így várhatod el, hogy a gyermekeid is így tegyenek, ha ők hibáznak.
2. A SZABÁLYOKAT TE IS TARTSD TISZTELETBEN
Természetes, hogy a gyermekedtől elvárod, hogy alkalmazkodjon a családi szabályokhoz. De hogy várhatod ezt el, ha te magad nem teszed?
3. A GYERMEKEDNEK IS VANNAK HATÁRAI
Ugye, nehéz dolog elengedni a gyermeked kezét? Nehéz a bölcsis, ovis beszoktatás, még nehezebb az iskolai időszak, a kamaszkorról ne is beszéljünk. Ha nem tudod megugrani ezeket, akkor te leszel a rátelepedős anya, aki soha nem száll le a gyerekéről. Hidd el, neki is szüksége van néha arra, hogy egy kicsit egyedül legyen. Ezzel tanulja meg, hogy neki is be kell tartania a határokat a családban, a párkapcsolatban.
4. MINDIG LÉGY OTT
A gyermeked számára semmi más nem fontosabb, csak az, hogy érezze, számíthat rád. Még akkor is, ha épp fizikailag nem tudsz mellette lenni, lényeges, hogy mindig elérjen, ha bármi baj van, fordulhasson hozzád a kérdéseivel. Mutasd ki felé, hogy szereted. Öleld sokat, puszild, dicsérd… olyan gyorsan felnő, hogy el sem hiszed. Légy ott neki mindig, számíthasson rád.
5. FOGADD EL OLYANNAK, AMILYEN
Nagyban kihat a gyermeked önbecsülésére, önbizalmára az, hogy te, az édesanyja elfogadod-e a személyiségét. Ahhoz, hogy kifejlődhessen az egészséges önértékelése, nagyon fontos, hogy a hibáira felhívd a figyelmét, ugyanakkor ne szidd értük, hanem segíts megtalálni a megoldást. Arra nagyon figyelj, hogy amennyiben ráébreszted a kudarcra, ne szégyenítsd meg, hanem segítsd a fejlődését.
6. A GYEREKED NEM A TE FIATAL ÉNED
Ne akard újraélni a saját gyerekkorodat a gyermekeden keresztül. A te álmaid nem az övéi, ne akard megvalósítani, megvalósítatni vele azokat. Értékeld az ő álmait, vedd komolyan őket. Segítsd, hogy valóban tudjon álmodozni.
Ne feledd, mindenkinél van az a bizonyos cérna, ami elszakad olykor. Ettől még nem vagy rossz anya. Természetes, hogy vannak helyzetek, amelyeket nem mindig kezelsz jól, de ez is teljesen természetes, hiszen nem vagy gép. Ha elkeseredsz, gondolj arra, hogy nem vagy egyedül, minden anya küzd azokkal a problémákkal, amelyekkel te is. A különbség annyi, hogy van, aki beismeri, hogy néha rosszul dönt, mások pedig titkolják.
Kovács-Hain Zsuzsa