Minden gyermek ártatlannak születik. A legjobbat érdemli, ám nem mindig azt kapja. A szülők viselkedése meghatározhatja egy gyermek teljes gyermekkorát – pozitív és negatív értelemben is hat a gyermekre.
A gyermeknek szüksége van érzelmi biztonságra, amit elsősorban a szülei tudnak neki megadni. Ha nincs meg ez a háttér, a gyermek instabillá válhat. Az, hogy milyen kapcsolatod lesz a gyermekeddel, kizárólag rajtad múlik. A gyermeked ugyanis nem felejt, minden nyomot hagy benne.
SOHA NEM FELEJTI EL, HOGY ANYA ÉS APA HOGYAN VISELKEDIK EGYMÁSSAL
A gyermeked számára a ti kapcsolatotok a minta. Ebből tanulja meg, hogy egy párkapcsolat, egy házasság hogyan működik. Ha ti vitatkoztok, esetleg ezek a viták rendszeresek, vagy elfajulnak, az a gyermekben félelmet, féltést vált ki, ugyanakkor mellőzve érzi magát. Ennek komoly következményei lehetnek. A gyermeked azért, hogy figyeljetek rá, esetleg problémásan kezd viselkedni.
SOHA NEM FELEJTI EL, HOGYAN VISELKEDNEK VELE A SZÜLEI
Sajnos sok szülő pofonokkal próbál pontot tenni egy-egy olyan dolog végére, ami akadályt jelent számára. A bántalmazás azon kívül, hogy bűncselekmény, a gyermeked lelkében komoly károkat okoz. Ezzel ő félelemből teszi majd azt, amit a szülők akarnak. Az önbizalma lassan semmivé foszlik, az önbecsülése talán ki sem alakul, az érzelmei összezavarodnak.
Ugyanígy a pozitív emlékek is megmaradnak benne. Mindig emlékezni fog arra, hogy milyenek voltak az együtt töltött szülinapok, milyen jó volt anyához bújni a kanapén, és milyen jó volt apa hangján végighallgatni a Négyszögletű kerek erdőt.
SOHA NEM FELEJTI EL, HA NEM FIGYELTEK RÁ A SZÜLEI
A gyermekedre áldozott idő a legfontosabb a számára. Hiába mondogatod neki, hogy mennyire szereted, ha nem töltesz vele minőségi időt. Ha mesél valamit, figyelj rá, mert arra mindig emlékezni fog, hogy nem hallgattad meg, amit mondani akar. A gyermekednek nem az a fontos, hogy mennyi ajándékot kap, ami aztán a sarokban végzi, hanem az, hogy tudja, a szülei mindig ott lesznek neki, ha gond van, nekik elmondhatja a gondolatait, ő biztos, hogy meghallgatják majd.
SOHA NEM FELEJTI EL, HA NEM ÉREZTE MAGÁT BIZTONSÁGBAN
Egy gyermek nem úgy „működik”, mint egy felnőtt. A félelmeit nem tudja egyedül kezelni, megoldani. Ehhez a szülei segítségére van szüksége. Fontos számára, hogy tudja, számíthat anyára és apára. Ez a biztonságérzet megalapozza a felnőttkori felfogását, a saját gyerekéhez való hozzáállását.
NAGY A FELELŐSSÉGED SZÜLŐKÉNT…
Nagyon fontos, hogy te és a párod hogyan viszonyultok a gyermeketekhez. Ő mindent magába szív, mint egy szivacs, és mindig emlékszik majd a jó és a rossz dolgokra is. A felnőtt életében a gyerekkorban látott viselkedésformákat használva bánik majd a partnerével, a gyermekével.
Tarjáni Rita