A várandósság vége felé minden eddiginél nagyobb benned az izgalom, hiszen hamarosan a karodban tarthatod azt a kis embert, akire mindennél jobban vágytál. Azonban amíg megszületik, sok minden történik vele.
CSAK HÍZIK ÉS HÍZIK
Őrült növekedésbe kezd a baba az utolsó trimeszterben. Ilyenkor már teljesen kifejlett, ám szüksége van még egy kis zsírszövetre. Heti 200-250 gramm. Ennyit hízik a kisbabád a 35. héttől. Ez az időszak azért is nagyon fontos, mert ez a most felhalmozott zsírréteg védi a babát és melegen is tartja a születése után.
MEGTANUL PISLOGNI
A kicsik szeme már a második trimeszterben is érzékeli a fényt, de pislogni csak később kezdenek el. Ez úgy a 28-30. héttől jellemző. A szemszínük ilyenkor még nem végleges, ezért van az, hogy a legtöbb baba kékes szemszínnel születik.
AZ AGYA IS NÖVEKSZIK MÉG
Óriási változás vár a kisbabádra a várandósság 25. hetétől. Az agy mérete majdnem a duplájára nő. Ebben az időszakban alakulnak ki azok a fontos idegi kapcsolatok és pályák, amelyek a későbbi mozgáskoordinációhoz, tanuláshoz elengedhetetlenek.
CSÖKKEN A LANUGO MENNYISÉGE
Lanugo, azaz puha szőr fedi a kisbaba testét a méhben. Ez a szőr a terhesség vége felé akár teljesen kihullhat, de maradhat is belőle a születés után is egy kicsi. Ennek a szőrnek fontos szerepe van: segíti a magzatmáz megtapadását, ami védi a kicsit a magzatvízben.
ELKEZD ÍZLELNI, ÉS MŰKÖDNI KEZD AZ ÜRÍTÉS IS
A baba kortyol a magzatvízből, amelynek az íze változik attól függően, hogy te épp mit ettél, ittál. A babád, a születése után már ismerni fog néhány olyan ízt, amivel találkozott az anyaméhben is. Az elfogyasztott magzatvizet ki is üríti.
A TÜDEJE IS FEJLŐDIK
Minél később jön világra egy baba, minél tovább tud a méhben növekedni, annál fejlettebb lesz a tüdeje. Ez a szerv még a születés után is fejlődik, de a 39. héten vagy utána született babák már elég erősek ahhoz, hogy ne legyen szükségük segítségre. A 37. hét a választóvonal. Azoknak a babáknak, akik előtte születnek, lélegeztető gép segít bejuttatni egy anyagot a tüdőbe, amelynek nagyon fontos a szerepe, és rend szerint az anyaméhben kialakul. Ez az anyag segíti a tüdő léghólyagocskáit abban, hogy az első levegővételek alkalmával ne tapadjanak össze.
A MÁJA IS ALAKUL MÉG
Sok kisbabánál lép fel sárgaság a születése után. Ez azért van, mert a kicsi mája még nem tudja teljesen kiszűrni és feldolgozni a vérből a bilirubint. A máj akár a várandósság végéig fejlődhet.
KIALAKUL A MEKÓNIUM
A magzatvíz nemcsak a vizelethez járul hozzá, hanem mivel epe, különböző sejtek és salakanyag gyűjtőhelye is, ebből alakul ki a baba első széklete, azaz a mekónium. Ez egy sötét, kissé nyúlós anyag, ami kicsit hasonlít a kátrányhoz.
ÉLESEBBÉ VÁLIK A HALLÁSA
Már a várandósságod közepe táján nyilvánvaló, hogy a baba érzékeli a külvilág hangjait és a te tested hangjait is. A harmadik harmadban viszont egyre élesebb a hallása, és már reakciókat is érezhetsz a részéről. Beszélj hozzá, hogy hallja a hangod, és kérd erre apát is. Ez jó alkalom, hogy már a születése előtt jó kapcsolatot építsetek ki vele.
Ligeti Anna