A várandósság maga már egy érdekesség, amit minden kismama másképp él meg. Mégis van néhány extra furcsaság, ami vagy megmosolyogtat, vagy lehet, hogy megdöbbent. Íme, 10 érdekesség a babavárásról, amit lehet, hogy még nem is hallottál.
1. A kismamáknál a várandósság második trimeszterében, úgy a 14. hét környékén indul meg az anyatej termelődése. Innentől kezdve babasírás hallatán beindulhat a tejelválasztás még akkor is, ha a kisbaba nem saját. A tejleadó reflexet az oxitocin nevű hormon váltja ki. Általában akkor, ha a baba szívni kezdi a mellbimbót. Ám ez a hormon akkor is beindulhat, ha másfajta stimuláció éri a kismamát, például ha egy baba sír.
2. A legidősebb nő, aki valaha gyermeknek adott életet, egy 74 éves indiai nő. Az asszony mesterségesen fogant ikerpárt szült.
3. A várandósság alatt a véred gyorsabban alvad meg. Ez azért van, hogy szülés közben kisebb legyen a vérveszteség.
4. A várandós kismama hangja megváltozhat a babavárás alatt. A hormonális változások hatására ugyanis a hangszálak megduzzadnak. Jó hír, hogy szülés után, de legkésőbb a szoptatás után többnyire visszajön az eredeti hangod.
5. Előfordulhat, hogy a babád ugyanazokat az ételeket fogja szeretni, amelyekre a várandósságod alatt vágytál és sokat fogyasztottál. Az ízek ugyanis a magzatvízen keresztül eljutnak a babához, így befolyásolják a baba későbbi ízlését.
6. A legtöbb nőnek erősebb és több haja lesz a várandósság alatt, kevesebb hajszál hullik ki. Ám ott is nőhet szőr, ahol eddig nem, például a hason vagy a mellbimbók körül.
7. A méh óriásira tágul a várandósság alatt. Először akkora, mint egy barack, majd a kilencedik hónap végére olyan nagy lesz, mint egy görögdinnye. Folyamatosan követi a magzat növekedését, ami bizony nagyon gyors.
8. Akár egy méretet is nőhet a láb a várandósság alatt. A terhesség során vér és folyadék halmozódik fel a szervezetben. A tested pontosan 50%-kal termel több folyadékot, mint várandósság előtt vagy utána. Ez azért van így, hogy a baba megfelelően fejlődhessen. A vízvisszatartás meglátszódhat a lábon, a kézen és más testrészeken is.
9. Az eddigi leghosszabb várandósság még egy évnél is hosszabb ideig tartott. A 25 éves, amerikai Beulah Hunter 375 nap után adott életet a kislányának. A várandósság általában 280 napos.
10. A petesejt az egyetlen olyan sejt a testben, ami szabad szemmel is látható méretű. Furcsa elképzelni, hogy a tudomány később lelt rá, mint a spermiumokra.
Komáromi Csenge