Csodálatos! Édesanya leszel, ez már biztos, hiszen a terhességi teszted pozitív lett, és az orvosod is megerősítette már. Minden bizonnyal sok kérdésed van a várandóssággal kapcsolatban. Összeszedtünk most neked 10 olyan dolgot, amit mindenképp érdemes tudnod.
1. Korai terhesség és tünetek.
Amíg még egészen korai a terhesség, sokféle tünettel jelzi a jelenlétét. Jó, ha tudod, hogyan reagálj ezekre. Ilyen tünet például a reggeli rosszullét, ami valójában nemcsak reggel, hanem bármely napszakban jelentkezhet. Olvass utána, hogyan tehetsz ellene. Tájékozódj előre, hogy milyen vizsgálatokra számíthatsz majd a várandósságod alatt. Ne félj kérdezni! Amikor megkapsz egy-egy leletet, nyugodtan kérdezd meg az orvosodat vagy a védőnőt, hogy mi mit jelent pontosan.
2. Élvezd a várandósságod!
Amikor egy nő kisbabát vár, megjelennek a kéretlen tanácsok is. Olyan, mintha az emberek hosszú sorban várakoznának csak azért, hogy neked valamit tanácsoljanak, elmondjanak. Ha nincs terhedre, hallgasd meg őket, de csak azt a tanácsot fogadd meg, amit szeretnél. Nyugodtan iktasd ki azokat az életedből, akik csak okoskodnak. A lényeg most az, hogy élvezz ki minden pillanatot, mert a kilenc hónap nem olyan hosszú idő.
3. Sportolj nyugodtan!
Tévhit, hogy várandósan nem lehet sportolni. Természetesen érdemes konzultálnod a nőgyógyászoddal, hogy mely mozgásformák javasoltak neked, és melyeket kerüld. Ha sportos életet éltél a várandósságod előtt, ne hagyd abba most sem. Akkor azonban, ha nem az edzőterem volt a második otthonod, akkor ne most akard elkezdeni a mindennapos edzést. Azt csináld, ami jól esik.
4. Beszélj a kisbabádhoz!
A babád őrült iramban fejlődik, de a hallása csak a 14-16. hét környékén alakul ki. Ennek ellenére a korai várandósság alatt is jó hatással van rá, ha beszélsz hozzá. Ez a gesztus ugyanis szorosabbá teszi a kapcsolatotokat. Amikor már hall a kisbabád, még mélyebb lesz ez a kapcsolat, és ez a szülés után is folytatódik majd.
5. Szeresd a tested!
Egyszerűen csodálatos a tested! Egy másik kis testet hordoz, végigkíséri a fejlődését, táplálja őt. Amikor pedig a méhen belüli időszak véget ér, életet ad neki. Szeresd hát ezt a testet, és adj meg neki mindent, amire szüksége van. Ne szidd magad az esetleges plusz kilók miatt, mert az negatívan hat a babádra is és rád is. Ne aggódj a striák miatt, ezek csodás lenyomatai az anyaságnak.
6. Koncentrálj a legjobb pillanatokra!
A kétcsíkos teszt megpillantása, a baba első mozgása, és sok más olyan pillanat van a várandósság alatt, amelyekre mindig emlékezni fogsz. Koncentrálj ezekre, jegyezd fel a fontos momentumokat. Később nosztalgiával fogsz majd visszaemlékezni rájuk.
7. A vásárlásnál légy körültekintő!
Ha a babádnak vásárolsz, könnyű elcsábulni. A friss kismamák hajlamosak sok olyasmit is megvenni, amiknek aztán nem veszik hasznát. Készíts listát azokról a dolgokról, amelyekre szükségetek lehet.
8. Készíts szülési tervet!
Természetes, hogy már a várandósságod elején foglalkoztat a szülés gondolata. Millió kérdésed lesz, és mindre azonnal akarod a választ. Gondold végig, hogy mit szeretnél a szüléskor, és írd le pontokba szedve. Fontos, hogy kitérj minden apróságra. Foglald a szülési tervedbe azt is, hogy ki legyen bent veled a szüléskor, milyen fájdalomcsillapítást szeretnél, hogyan viszonyulsz a császármetszéshez. Ez a terv sokat segít majd.
9. Gondolkodj előre!
A várandósságod utáni időszak kulcsfontosságú része a szoptatás. Igyekezz minél többet megtudni róla. Kérj segítséget védőnőtől vagy laktációs tanácsadótól. Szerezz be mellszívót és hangolódj erre a csodás feladatra.
10. Figyelj a táplálkozásodra!
Már a fogantatás pillanatában is nagyon fontos, hogy a megtermékenyítés egészséges testben történjék, és a megtermékenyített petesejt egészséges méhbe ágyazódjék be. Ez elősegíti, hogy a fejlődése a megfelelő ütemben történjen, és hozzájárul a rendellenességek kialakulásának megelőzéséhez is. Azért te magad is sokat tehetsz, hogy a szervezeted a lehető legjobb formában legyen a kisbaba fogadására. Nem is gondolnád, mennyi minden múlik a táplálkozásodon. A kiegyensúlyozott és egészséges tápanyagbevitel elengedhetetlen, azonban nagyon fontos, hogy feltöltsd a szervezeted vitamin- és ásványianyag-raktárait. Mivel nem ismert számodra, hogy nálad milyen tápanyag-elégtelenség áll fenn, nagyon jó választás egy olyan komplex összetételű várandósvitamin szedése, amely a tápanyagok széles palettáját tartalmazza. Figyelj arra, hogy vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyek szedését időben, már a fogantatás előtt el kell kezdeni a magzat zavartalan fejlődéséhez. A Gravida Optima várandósvitamin összetevőit úgy válogatták össze, hogy a várandósság előtt, alatt és utána is támogassa a megnövekedett tápanyagigényed kiegészítését. Nagy hangsúlyt kell fektetned a folsavra, a D-vitaminra, a vasra és a cinkre is. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője.1 A D-vitamin is nélkülözhetetlen, mert szerepet játszik a sejtosztódásban és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.2 A vasraktárak feltöltése 3-6 hónap, ezért gondolj a fogamzás előtti vaspótlásra. A cink pedig a fogantatás időszakában szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában.
Tarjáni Rita
Forrás:
1924/2006/EK rendelete
432/2012/EU rendelete